Vitásková versus zelená energie

 - Šéfka ERÚ, již jmenoval do čela úřadu loni na pětileté období prezident Václav Klaus, chce od roku 2014
škrtnout všechny státní podpory obnovitelných zdrojů energie. Bez těchto podpor přitom není zelená energie cenově konkurenceschopná.
- Závazek EU mít do roku 2020 podíl obnovitelných zdrojů ve výši 13,5 procenta přitom Česko podle Vitáskové bez problémů v předstihu splní.
- Po průšvihu s fotovoltaikou nyní šéfka ERÚ varuje před biometanem. Dotace si podle ní zaslouží jen malé solární elektrárny na domech a menší bioplynové stanice u farem.

Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Od roku 2014 nedám na podporu obnovitelných zdrojů ani korunu, prohlásila před několika dny razantně "první dáma" české energetiky Alena Vitásková, šéfka Energetického regulačního úřadu (ERÚ). Své důvody vysvětluje v rozhovoru s týdeníkem Ekonom.

Chcete škrtnout všechny "zelené podpory", ale Česko se přece zavázalo splnit do roku 2020 cíl - mít podíl energie z obnovitelných zdrojů 13,5 procenta...

Přece nemůžete dojit krávu, i když dojí krev, jen proto, že jsme se zavázali, že ji dojit budeme!

Je ohroženo plnění těch 13,5 procenta?

Ne, bude to naplněno už letos, maximálně počátkem příštího roku. Ale když to necháme s úsměvem běžet, tak za tři roky zjistíme, že jsme třeba na osmnácti procentech.

Byly by za nesplnění cíle sankce z Bruselu?

Podle našeho právního rozboru ne.

Proč jste si tedy nechali udělat analýzu, když sankce nehrozí?

To není analýza, děláme si stanoviska ke všem závazkům, které republika má. A závazky se mají dodržovat.

O záměru škrtnout podpory jste informovala minulý týden po schůzce s panem prezidentem, notovali jste si spolu v ekologických názorech?

To v žádném případě, i když jsme si v mnoha věcech rozuměli, především v číslech. Oznámila jsem mu, že jako ERÚ budu zastavovat podporu, protože závazky už takřka plníme, a kolik nás to stojí. Jen letos přijde podpora obnovitelných zdrojů na 38 miliard korun, a to už otřáslo i panem prezidentem, i když je zvyklý na velká čísla.

S premiérem nebo ministrem průmyslu jste to ale nekonzultovala?

Jsme nezávislý úřad, nemám povinnost to s nimi konzultovat.

Varujete už několik měsíců před příliš vysokou podporou u biometanu. Když nyní po schválení příslušného zákona klesla ze čtyř tisíc korun za megawatthodinu na 1700, proč máte stále obavy?

Kvůli zkušenosti s fotovoltaikou, která je v Česku hrůzná, asi nejhorší v Evropě. Je to podpora v rozsahu 68 procent všech nákladů na obnovitelné zdroje, přitom mezi nimi nám Slunce vyrobí jen 11,7 procenta elektřiny. Přestože jsem u toho nebyla, mám pocit, že se u biometanu chystá totéž jako přes kopírák. Chystají to lidi, kteří vědí přesně, co chtějí.

Kdo to chystá?

Jmenovitě nevím. Ale zákon o obnovitelných zdrojích vláda připravila bez biometanu. Najednou se tam ve druhém čtení jako zázrakem narodil. Zázrak pokračoval, ve třetím čtení došel na 4000 korun podpory. Pak už jsem každému poslanci a senátorovi poslala dvoustránkový dopis, že je to horší než fotovoltaika. Jsem přesvědčena, že za tím mohou být zahraniční investoři, protože se na tom bude vydělávat hodně peněz. Miliardy.

Vy jste ale spojována s plynařskou lobby, hlavně jako bývalá šéfka Transgasu. Nehájíte teď plyn proti biometanu, který po vyčištění má být prakticky srovnatelný se zemním plynem?

To mě osočují ti, kteří chtějí znehodnotit můj názor. Já plynárenství opravdu nehájím. Jestli se tu vyrobí biometan, na který nebudu muset připlácet, tak budu jenom tleskat. Ale pokud to má být byznys pro pár lidí, kteří přitom ještě zaneřádí celou republiku dovezeným odpadem na jeho výrobu, tak ne.

Co ještě považujete za podobnou hrozbu? A dá se něco zpětně dělat s fotovoltaikou?

Nedá, když se na to dívám právně, ale i morálně. Když někdo šel v rámci legislativy do nějaké investice, pak není možné říci mu, že všechno je jinak.

Co byste tedy naopak ze zelených zdrojů energie aspoň do roku 2014 podpořila? Jen malé bioplynové stanice a solární zařízení na střechách domů?

Ano. Malé fotovoltaiky na rodinných domcích, na fasádách, které sníží finanční náklady na energie pro domácnost. Pokud měly být panely ve volné přírodě, tak pouze na skládkách a v místech, kde je kontaminovaná půda na dalších dvacet let a nemůže se tam nic jiného postavit a pěstovat. Z fotovoltaiky nic víc.

Pro zemědělce bioplynky do jednoho megawattu jenom na těch farmách, kde chovají dobytek a kejdu nemohou dávat přímo na pole. Vodní elektrárny a geo-termální zdroje můžeme využít tam, kde jsou podmínky, to je bez diskuse. Trochu sporný je pro mě větrník. Protože vedle něj nebydlím, a tak nedokážu vnímat občany, nakolik právem si stěžují na vibrace nebo podprahový zvuk, který může poškozovat zdraví.

Co podpora biomasy?

Měla by být podpořena sofistikovaně - aby se tam nedělaly podvody. Aby to bylo skutečně ve spolupráci se zemědělci, aby se nespalovalo něco jiného, protože je jasné, že zdroje jsou omezené.

Nicméně vy chcete od roku 2014 škrtnout veškeré podpory. Proč taková razance?

Když dosáhneme těch 13,5 procenta, tak si myslím, že to je pro Českou republiku až nad hlavu. Pro nás by stačilo deset procent energie z obnovitelných zdrojů. Protože my nejsme třeba Německo, to má zcela jinou ekonomiku. Ale vysoké náklady na zelené energie zhoršují konkurenceschopnost firem v celé Evropě v současné krizi. Jestli si někdo namlouvá, že krize není, tak lže. Evropa je přešlechtěná jak starý Řím, a dobře víme, jak to s Římem dopadlo.

Ale u nás skoro všechno "vyjedla" fotovoltaika, a teď se kvůli ní nedostane na podporu těch ostatních obnovitelných zdrojů...

Ale dostane. Těch 13,5 procenta jsme už dosáhli u vody, geotermální energie, fotovoltaiky. Teď nám bude zbývat bioplyn, biomasa a větrníky. U těch to asi nedosáhneme, stejně tu vítr není, takže se to rozloží na bioplyn a biomasu. U bioplynek bychom měli plně pokrýt potřeby venkova podle počtu dobytka a vypěstované biomasy.

Kdyby ale fotovoltaika nepohltila většinu prostředků, mohly být zdroje lépe rozvrstveny...

S tím já nic nenadělám. Jestli byl v té době na úřadu stejný přístup, jako měl poté pan Blahoslav Němeček (v prosinci odvolaný 1. místopředseda ERÚ - pozn. red.) k biometanu, kdy se mi těžko odhalovalo, kdo je na straně úřadu a kdo hraje na druhu stranu, tak pokud to bylo stejné i ve fotovoltaice, nedivím se, že to takhle dopadlo.

Co podle vás pana Němečka k jeho přístupu vedlo?

Asi jeho názor.

Že byl zapálený zastánce zelených energií?

Asi. Problém je v tom, že jsem se sice snažila - ale nemohu se dopátrat, kdo ty fotovoltaické elektrárny vlastní.

To zajímá všechny. K čemu jste došla vy?

Jsou dohady, že někteří pracovníci úřadu je vlastní také.

Co znamená dohad?

Nepodložený názor, že jsou spoluvlastníky. Od pátrání jsou tu jiní, ale já jsem tu informaci dostala a vnímala ji jako velmi vážnou.

Martin Mařík


 

Podle šéfky ERÚ Aleny Vitáskové stáli za protlačením štědré podpory biometanu do zákona zahraniční investoři. Foto: Jan Rasch

Související