Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

1. Pražský Městský soud zrušil loňské odvolání vrchního státního zástupce Vlastimila Rampuly.

2. Městští státní zástupci se vzbouřili proti kontrole, kterou v citlivých korupčních kauzách nařídilo Vrchní státní zastupitelství v Praze vedené dočasně jmenovaným Stanislavem Mečlem.

3. Předsedu Městského soudu Jana Sváčka prezident Klaus navrhl na ústavního soudce, senát ho ale neschválil.

4. Klaus údajně hodlá Sváčka navrhnout znovu. (Nebylo by to překvapení, v roce 2003 navrhoval dvakrát i Aleše Pejchala.)

Nabízí se otázka, kdo a proč by měl "ideálně" přijít na Sváčkovo místo. Podobně zásadní je vědět i to, kdo tedy bude vrchní státní zástupce.

Hlavní město zlodějin

Hlavní město je politickým, finančním i obchodním centrem Česka. Je proto i místem, kde se koncentruje nejvíce korupčních kauz a zlodějin všeho druhu, které je záhodno důkladně vyšetřovat, žalovat, soudit. Namátkou jde o kauzy Mostecká uhelná, Pandury, Gripeny, privatizace Škody Plzeň, Promopro, tunel Blanka, Dopravní podnik, Opencard...

To, co se děje nyní v politice a justici, je mocenský boj o to, zda se podaří na určitá místa dosadit osvědčené "zametače a zahlazovače", či ne. Jistě při tom ale nejde o černobílý boj dobra se zlem. (Byl to právě ministr Jiří Pospíšil, kdo ne-úspěšně odvolaného Rampulu v minulosti do funkce jmenoval.) Podstatné je ale říci si, zda těch pár měsíců bez Rampuly stálo za to. Odpověď zní, ano.

Naděje na to, že se do nebe volající "pražské" kauzy přestanou přehlížet a odkládat, se zvýšila právě po jeho sesazení. Pro Pospíšila může být neúspěch s Rampulovým odvoláním tečkou za jeho ministerskou kariérou. O něho tu však nejde. Hraje se vyšší hra o důvěru v celou justici.

Robert Břešťan, šéfkomentátor týdeníku ekonom

"Probíhá tu boj o to, zda se podaří upíchnout "zahlazovače a zametače"."

Související