Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Když se člověk dívá na věci, které byly v historii moderní, leckdy se neubrání úsměvu. Pokud se ale rozhlédnu kolem sebe, mám pocit, že i naši potomci se také jednou hezky pobaví. Digitální technika je sice moderní trend, ale silně připomíná dobu rokoka.

Vezměte si třeba mikrovlnnou troubu. Na té potřebujete nastavit výkon a čas - nic víc. K tomu bohatě stačí dva jednoduché knoflíky. Přesto je trh zaplaven modely, které mají displeje, tlačítka, rotační enkodery a spoustu všelijakých zbytečností, které komplikují použití.

Na návštěvě u příbuzných jsem se snažil ohřát mléko a jako trouba jsem si připadal sám. Inženýr elektro a šéf firmy, která vyrábí elektroniku, nemůže přijít na to, jak použít mikrovlnku.

Kudrlinky, které obtěžují

Dnešní technika má tolik kudrlinek, že se v nich podstatné funkce ztrácejí. Rád bych si koupil nový digitální fotoaparát s jasnějším displejem a delší životností baterií. Nový model má ale navíc automatické rozeznávání obličeje, stabilizátor pohybu a spoustu dalších vychytávek. Jejich vedlejším účinkem je zoufalé zpoždění, které uplyne od stisku spouště do okamžiku pořízení snímku.

Prodavač mě ujišťoval, že to všechno lze vypnout. Požádal jsem ho, ať to udělá. Chvíli přepínal různá menu, pak listoval v manuálu a nakonec jen krčil rameny. Za přímo nebezpečné považuji rokokové kudrliny autorádií. Ovládací menu odvádějí pozornost řidiče. Některá rádia dokonce i po vypnutí obtěžují běžící přehlídkou možností na displeji.

Přemíra zbytečných funkcí útočí na každém kroku. Možná je to tím, že odpovědní manažeři firem nečetli v dětství knihu "Povídání o pejskovi a kočičce" od Josefa Čapka. Věděli by totiž, jak dopadl černý pes poté, co snědl dort, do kterého dali jeho tvůrci všechno, co je napadlo. Třeba se ale po přečtení mého komentáře chytí nějaký ten odpovědný marketér za nos a uvědomí si, že méně může přinést více.

Dalibor Dědek
majitel a ředitel technologické společnosti Jablotron

"Zbytečné funkce dnešní techniky připomínají dobu rokoka."

Související