Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Tyto technologické novinky se v brzké budoucnosti stanou běžnými pomocníky v domácnostech starších a nemocných lidí. Rok 2012 ostatně byl vyhlášen Evropským rokem aktivního stárnutí a solidarity generací.

Starých lidí kvapem přibývá. A otázka "co s nimi" začíná být palčivá. Jak prodloužit aktivní část života seniorů? Jak jim umožnit žít co nejdéle samostatně a doma? Několik odpovědí nabídli evropští vědci nedávno v Bruselu na konferenci věnované inovacím.

Neustále pod dozorem

Paní Haně je dvaaosmdesát let. Žije v bytě sama. Děti ji navštíví tak jednou za 14 dní. Ale přesto je stále pod dozorem a rodina může být klidná, že se hned dozvědí, kdyby se jí něco stalo. Hodná sousedka? Kdeže, hlídá ji systém senzorů napojených na monitor a telefon. Vigi Fall, zařízení na detekci pádů, bylo jednou z "vychytávek" financovaných Evropskou komisí.

Téměř 20 milionů starších lidí utrpí v Evropě každoročně pád v době, kdy jsou sami doma nebo v domě pro seniory. Jeho tragickým důsledkem může být i smrt. Ročně kvůli následkům pozdě odhaleného pádu umírá až 85 tisíc lidí a dva miliony skončí v nemocnici. "Mnohé by se změnilo, kdyby pomoc přišla včas," upozorňuje Jean-Eric Lundy ze společnosti Vigilio, která vyvinula první domácí detektor pádů.


FOTOGALERIE: Technologické pomůcky pro seniory

Pokračování článku s tipy na další technologické pomůcky pro seniory si můžete přečíst v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 16. února, nebo pod odkazem níže:

banner 2
Související