Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Chtěl bych si pořídit nové bydlení. Nemám však celou částku na koupi vysněného bytu pohromadě. Čeká mne tak cesta do banky a žádost o hypoteční úvěr. Úrokové míry jsou dnes sice rekordně nízké, ale i tak se mi nechce přistoupit na podmínky poskytnutí úvěru. O těch se ale přece s bankami prakticky nedá jednat. Co s tím?

Vydám tedy dluhopisy a prodám je svým kamarádům a známým. Ti přece vědí, jak jsem schopný a že vždy platím své dluhy. Velice rádi tak investují své volné peníze se zajímavým výnosem. Říkáte si, že to není možné? Ne tak docela, jak se může zdát.

Dluhopis od souseda

Podle připravované změny zákona o dluhopisech bude možné, aby dluhopisy vydávala vedle právnické i fyzická osoba. Sice to nebude v praxi asi příliš běžné, ale i tak to bude zásadní změna. To bude znamenat, že dluhopisy budou moci vydávat třeba politické strany, občanská sdružení nebo i sousedé z vedlejšího bytu.

To otevře zejména větším firmám další možnost financování jejich obchodních aktivit. Současně ale bude zrušen dohled ČNB nad neveřejnými emisemi dluhopisů. To lze v době, kdy banky jsou v poskytování financování stále zdrženlivé, jedině přivítat. Stejně tak jako celkové zjednodušení vydávání dluhopisů.

Přísnější regulace

Je zde ale ještě jedna podstatnější věc. Nová úprava navrhuje přísnější regulaci komunálních dluhopisů. Obec již nebude moci vydat dluhopisy jen proto, aby splatila existující dluhy nebo financovala svůj běžný provoz.

Je za tím úvaha, že nikdo nestojí o to, aby "jeho" obec vydala dluhopisy a jejich výnos použila na odložení problému se splacením současných dluhů o deset nebo patnáct let nebo ho prostě bez užitku "projedla" během jediného volebního období. Naopak bych očekával, že pokud dluhopisy vydá, použije je na rozvoj obce, například na vybudování potřebné infrastruktury.

Vladimír Prunner
advokát kanceláře Norton Rose

Související