Ekonom v iPadu

Týdeník Ekonom (včetně tohoto článku) si můžete přečíst i na vašem iPadu.

APLIKACI STAHUJTE ZDE.

Zatímco od října 2008 do loňského prosince hypotéky neustále zlevňovaly, koncem roku nastal obrat. Současně se také zpřísnilo síto na žadatele o úvěr a některé banky úvěrování prakticky zastavily. Co je ale příčinou zvýšení sazeb, když základní sazba ČNB spočívá už od května 2010 nehnutě na rekordně nízkých 0,75 procenta?

Samy banky zdražení odůvodňují "nervozitou na mezibankovním trhu" a "špatnými výhledy ekonomiky". Tyto výroky znějí varovně a mohly by připomínat i situaci z počátku finanční krize v roce 2007. Zamrzl snad opět mezibankovní trh? Tedy - přestaly si banky opět (jako tehdy) vzájemně půjčovat kvůli nedůvěře v solventnost svých konkurentů? Nebo se snad objevily nové alarmující informace o zvýšení rizika nesplácení?

Levných peněz je dost

Není tomu tak. Na rozdíl od roku 2007 se sazby na mezibankovním trhu drží při dně a v posledních měsících se jen zanedbatelně zvýšily. Levných peněz je na trhu dost a banky si ani nepotřebují půjčovat od ČNB. Na rozdíl od roku 2007 nevidíme ani žádné nečekané propady ratingů bank a ani cena bankovního pojištění proti krachu se nezvyšuje.

Dalo by se tedy říci: "na mezibankovní frontě klid" - až na několik výjimek. Těmi jsou banky s větší angažovaností ve východní Evropě a dalších předlužených zemích (například Raiffeisenbank nebo Česká spořitelna - tj. Erste). Zatímco v Česku je podle analýzy Citigroup zadlužení "pouze" 90procentní, třeba na Ukrajině je to alarmujících 170 procent.

Špatné vyhlídky, o kterých banky hovoří, se netýkají tolik ekonomiky domácí, ale těchto předlužených zemí, kde je riziko nesplácení vysoké. A právě proto některé ústavy nyní zastavují úvěrování - nechtějí již peníze vydávat, ale pouze přijímat, aby s nimi "zalepily" ve svých účetních rozvahách díry, které vznikly v zahraničí. A právě proto zvyšují úroky, které zaplatí český dlužník.

Vít Kalvoda
ředitel analytické společnosti TANK

Související