O "zelených"

"Ekologie není věda. S vědou nemá nic společného. Je to ideologie." (1995)

"Environmentalismus není nic jiného než novodobá inkarnace tradičního levičáctví." (2007)

"Žádné ničení planety nevidím." (2007)

O transformaci

"Řešení není v ničem jiném než v důsledném zavedení tržních vztahů, jedině ty nám ukážou, kdo si co skutečně zaslouží." (1990)

"Je obtížné rozlišit čisté a špinavé peníze, protože to na nich není poznat." (1996)

"Já odmítám zásadní debatu o tom, co se všechno poztrácelo. Diskutujme hlavně o tom, co se udělalo." (2008)

O politice

"Pokud nechcete dbát tradic naší civilizace, jejich křesťanských hodnot, důrazu na klasickou rodinu a úctu ke každému lidskému životu, nevolte mne, neboť já tyto hodnoty ctím." Klaus k poslancům a senátorům před prezidentskou volbou, (2008)

"Lidské chování je vším jiným než realizací nějaké vnější vyšší ideje, koncepce či smyslu, jakkoli se o to leckteří v dějinách s hrůznými výsledky snažili." (2009)

"Nové strany jsou největším nebezpečím demokracie." (2010)

"Pavel Bém bude považován za jednoho z nejúspěšnějších primátorů, které kdy Praha měla." (2010)

"Říkal jsem: respektujme homosexualitu, nikoli homosexualismus. Za tímto svým tvrzením si stojím, aniž bych tušil, že ho budu tak brzy obhajovat. Pražská Prague Pride není projevem homosexuality, ale homosexualismu, kterého se - stejně jako řady dalších módních -ismů - velmi obávám." (2011)

O Evropě

"Unie je stejně nebezpečná jako bývalý Sovětský svaz." (2008)

"Neviním Řecko. Každá země by mohla sama volit, zda bude žít na půl plynu, čtvrt plynu, nebo na plný plyn svých možností. Sama by mohla říci: My budeme víc hodin sedět ve stínu pod cypřiši a popíjet si ouzo, anebo víc pracovat. Nicméně nemůže vstoupit do měnové unie s Německem." (2011)

Související