Úředníci to konečně mají černé na bílém: návštěvě Česka se vyhýbá přes dva miliony potenciálních ruských turistů. Podle velkého průzkumu, který si nechala dělat vládní agentura CzechTourism a jehož výsledky má týdeník Ekonom k dispozici, právě takovýto počet Rusů projevil zájem navštívit v příštích pěti letech Česko. Odrazuje je však náročné vyřizování zdejších víz.
„Tito lidé nevolají přímo po zrušení vízové povinnosti. Většina z nich jsou realisté a vědí, že víza jsou záležitostí celé EU. Překáží jim ale, že ta procedura je příliš komplikovaná,“ říká Mojmír Mikula, ředitel oddělení výzkumů z agentury CzechTourism.
Dva miliony ruských turistů by přitom pro stagnující českou ekonomiku znamenalo zajímavé peníze. Podle odhadů CzechTourismu by tato skupina sebou přivezla minimálně dvacet miliard korun.
Ruští turisté totiž patří mezi ty vůbec nejvíce utrácející – jejich denní výdaje dosahují průměrně 2300 korun na osobu, čemuž se obvykle dokážou vyrovnat jen Američané, nebo turisté z Číny či Japonska.
I když Rusové již dnes po Němcích představují druhou nejpočetnější skupinu zdejších turistů, podle průzkumu CzechTourismu existují v tomhle směru stále velké rezervy. Do Česka totiž zatím jezdí povětšinou jen turisté, kteří si u cestovních agentur zaplatí dlouhodobější zájezd.
„Naopak, přicházíme o významnou skupinu turistů, jež rádi cestují samostatně. Jsou to lidé, kteří se například v pondělí rozhodnou, že by v Praze chtěli strávit prodloužený víkend, ale kvůli vízové proceduře nakonec jedou jinam,“ vysvětluje Mikula.
Nejsou víza jako víza
Rusům na českých vízech konkrétně vadí doba, kterou musí čekat na jejich vyřízení (podle české ambasády v Moskvě je to minimálně pět pracovních dnů) a dále množství dokumentů, které musejí předkládat (třeba o zaplaceném ubytování a nebo o tom, že nebudou chtít v cílové zemí zůstávat).
A hlavně - vyřizovaní českých víz jim připadá namáhavější, než procedura do jiných evropských zemí, jako je třeba Řecko, Španělsko či Finsko. To pro ně může také být stěžejním faktorem při výběru dovolené.
Jde přitom o pozoruhodné zjištění – oficiálně by totiž vízová procedura do kterékoliv země schengenského prostoru měla být stejná. Že je tomu v praxi jinak potvrdili i Rusové, které týdeník Ekonom oslovil.
„České úřady například požadují předložit doklad o zaplacení ubytování za celou dobu pobytu. Když jsem ale vyřizoval víza do Španělska, tak stačilo pouze potvrzení o rezervaci. Což bylo pro mě mnohem pohodlnější a navíc jsem si mohl vybírat také mezi hotely, které umožňují platbu za ubytování až na místě,“ říká například podnikatel Dmitrij Kim, který v Moskvě řídí malou softwarovou firmou.
Průzkum CzechTourismu se uskutečnil loni na podzim a vůbec poprvé detailně zmapovat skupiny potenciálních turistů z ruskojazyčných zemí. Provedla jej agentura STEM/MARK na vzorce 5000 obyvatel Ruska a 3000 obyvatel Ukrajiny.
Náklady na průzkum dosáhly necelých osm miliónů korun, které podle CzechTourismu pocházely z evropských fondů. Kompletní výsledky chce agentura zveřejnit v lednu.
Více se o tématu dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 5. ledna.