Bohatě prostřené vánoční stoly plné tučných jídel každoročně u mnoha lidí vyvolají zažívací potíže, v horším případě akutní žlučníkový záchvat. Ohlásí se zpravidla pozdě večer nebo k půlnoci náhlou bolestí v oblasti pod pravým žeberním obloukem nebo ve střední části nadbřišku, v menším počtu případů může být i pod levým podžebřím či kolem pupku. Bolest bývá intenzivní a bez velkých výkyvů. Postupuje v klasickém případě podél pravého žeberního oblouku do zad či k lopatce. Trvá 30 minut i déle, ovšem mnohahodinová bolest již svědčí o další komplikaci - zánětu žlučníku, zánětu slinivky nebo ucpání vývodu žlučníku. V takovém případě se objevuje i intenzivní zvracení žaludečního obsahu bez následné úlevy, zvýšená teplota a třesavka.

Jak ulevit bolavému žlučníku? Nezbytné je už nic nepít ani nejíst. V případě, že máte k dispozici lék na uvolnění spasmu svaloviny nebo na bolest již dříve na potíže předepsaný lékařem, užijte ho. Pokud lze ovšem bolest ještě snést, je lépe žádné léky nebrat, aby nebyl zkreslen obraz choroby pro vyšetření lékařem. Především co nejdříve zajistěte, abyste byli dopraveni na chirurgickou pohotovost příslušné nemocnice s lůžkovým oddělením. Obecně platí, že objeví-li se jakákoli náhle vzniklá silná bolest břicha, nikdy neuděláte chybu, necháte-li se ihned dopravit k vyšetření na chirurgickou pohotovost. Nesedejte však sami za volant.

Co vás čeká v nemocnici? Hladovka, příjem živin nitrožilně, klid na lůžku, teplý obklad do podjaterní krajiny, není-li přítomen zánět. Dostanete léky na uvolnění spasmu svaloviny. Pokud už došlo k rozvoji zánětu žlučníku, nasadí lékaři antibiotika a led do podjaterní krajiny. Jedinou účinnou terapií řešící situaci je chirurgické odejmutí žlučníku, a to buď akutně, nebo po zklidnění stavu dle rozhodnutí lékaře.

Radek Tomčík
II. interní klinika Fakultní nemocnice u svaté Anny

Při žlučníkovém záchvatu použijte lék na uvolnění spasmu svaloviny.

Související