Vypadá jako Facebook, ale není to Facebook. Web RedSocial (v překladu ze španělštiny Sociální síť, nikoli Rudý socialista) je odezvou kubánského režimu na vzrůstající popularitu platforem podobných Facebooku.

Za webovým projektem Castrova režimu údajně stojí ministerstvo vzdělání. Informace z blogu La Chiringa de Cuba nelze ověřit, protože stránka je dostupná pouze z ostrova.

Kubánský Facebook téměř do detailů napodobuje originál Marka Zuckerberga, zkopíroval i jeho značku pro svou webovou adresu http://facebook.ismm.edu.cu/.

Kuba kopíruje

Jen grafika na úvodní stránce se liší - zatímco oficiální Facebook propojuje uživatele po celém světě, kubánská sociální síť bude podle znázornění sbližovat pouze lidi na ostrově. Podle sloganu na úvodní straně by web měl být "virtuálním místem pro setkání kubánských vysokoškoláků".

Kuba se snaží přísně střežit komunikační hranice své země. Před rokem například spustila vlastní verzi Wikipedie nazvanou EcuRed, kde prezentuje svůj výklad událostí a dějin. Přístup k internetu má dle odhadů asi jen deset procent Kubánců.

FB

Lukáš Rozmajzl

Související