1. Přijde další zvyšování daní?
Ministerstvo financí bude kvůli zhoršení ekonomiky hledat úspory i zdroje ve zvyšování daní. Očekávat se dá zvyšování DPH, respektive urychlené sjednocení obou sazeb na 19 procentech.
2. Jsou peníze v bance v bezpečí?
Díky přísnému dohledu ČNB jsou tuzemské banky v dobré kondici. O úspory proto není třeba mít obavy ani v případě nepříznivého vývoje v Evropě. Výše kapitálu bank je v Česku v průměru téměř dvojnásobná oproti požadavkům Evropské unie a také jejich zahraniční pohledávky jsou minimální.
Uklidňující je i fakt, že velké banky jako Česká spořitelna, Komerční banka nebo ČSOB jsou příliš důležité na to, aby je stát nechal v problémech padnout. Pro případ ztrát u menších bankovních domů zase existuje Fond pojištění vkladů, jenž spravuje 21 miliard korun. "Současné prostředky stačí na pokrytí výplat vkladů například všech kampeliček, nebo několika menších bank," uklidňuje výkonná ředitelka Fondu pojištění vkladů Renáta Kadlecová. Každý střadatel má přitom pojištěny vklady v plné výši do 100 tisíc eur (cca 2,5 mil. Kč).
3. Dá se důvěřovat české koruně?
Ekonomové odhadují kolísání kurzu koruny. "Bude oslabovat až k 25,50 koruny za euro, od třetího kvartálu 2012 zase bude posilovat," předpovídá ředitelka analytické firmy Next Finance Markéta Šichtařová.
4. Začne propouštění a snižování mezd?
Oproti předpokladům z léta zpomalí ekonomický růst Evropy v příštím roce se stoprocentní jistotou. Dotkne se to i České republiky, která podle nových odhadů ministerstva financí v příštím roce poroste jen o jedno procento místo původně očekávaných 2,5 procenta. Zhoršení kondice hospodářství se projeví v růstu nezaměstnanosti. Přestože Česko bankrotem ohroženo není, vzhledem k silné vývozní orientaci si problémy "importuje". Částečně situaci navíc zhorší menší domácí poptávka. V případě hluboké dluhové krize by ale hospodářství utrpělo především nižší poptávkou po českém zboží v zahraničí.
"Ekonomika bude v takovém případě během roku 2012 stagnovat a současný trend snižování nezaměstnanosti se během roku otočí," předpovídá hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Firmy při větším ekonomickém propadu budou nuceny propouštět a zmrazit, či snižovat nominální mzdy.
Utrpí zejména odvětví, která měla problémy už během recese před dvěma lety. Nejohroženější jsou služby, maloobchod a stavebnictví. Propad by se odrazil v automobilovém průmyslu či u výrobců domácího spotřebního zboží a elektroniky. "Defenzivní odvětví jako energie nebo odpady jsou samozřejmě ohrožena méně," potvrzuje hlavní ekonom Raiffeisenbank Pavel Mertlík.
5. Jak ochránit majetek před znehodnocením?
Zlaté pravidlo investování o diverzifikaci portfolia bude v případě bankrotů jižních zemí důležitější než jindy. Majetek bude nejlepší rozložit na více částí. "Ideální portfolio by mělo mít defenzivní profil, tedy méně akcií a více hotovosti," doporučuje portfolio manažer společnosti Conseq Investment Michal Stupavský.
Úplným základem by však měla být vlastní nemovitost a půda poskytující jistoty do budoucna. A to jak z pohledu zajištění vlastního bydlení, tak z pohledu relativně nejméně kolísající hodnoty takové investice v krizi. Od věci ale není ani uložení části majetku do drahých kovů. "Vzácné kovy v podobě reálného stříbra a zlata v nejvážnějších krizích a strastech vždy obstály na výbornou," dodává Stupavský.
Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vyšel ve čtvrtek 3. listopadu, nebo pod odkazem níže: