Město pro byznys 2011

Vítězové srovnávacího průzkumu v Libereckém kraji:

1. Jablonec nad Nisou (vloni 2.)

2. Turnov (1.)

3. Liberec (4.)

Zdroj: Datank

Vítězem čtvrtého ročníku soutěže Město pro byznys v Libereckém kraji je Jablonec nad Nisou s nejlépe hodnoceným blokem »kvalita lokality« zahrnující znečištění ovzduší či nízkou kriminalitu. Jablonec připravil o prvenství loňský Turnov. Předčil ho mimo jiné v kvalitě pracovního trhu.

Jablonec nad Nisou uspěl nízkou mírou dlouhodobé nezaměstnanosti, která podle Českého statistického úřadu letos klesla z lednových 9,85 procenta na 8,24 procenta v červnu.

»Město samotné nemá mnoho příležitostí, jak proti nezaměstnanosti bojovat, ale má dobře zavedený Institut veřejné služby, v němž měsíčně pracuje průměrně 35 klientů,« říká Jana Fričová, jablonecká tisková mluvčí. Podle ní se město může na zaměstnanosti podílet tím, že ve výběrových řízeních zohlední i fakt, že uchazeč je z tamního regionu a bude práci zadávat domácí firmě, pokud splní všechny podmínky konkurzu.

Rozporuplné město

Jablonec překonal své »soupeře« také díky nízkému počtu registrovaných pacien­tů na jednoho lékaře a naopak velkému množství památek. Dalším plusem města, který ho vyšvihl na první místo, byla pozitivní změna konkurence na pracovním trhu.

Průzkum ale zároveň poukázal na nepříznivé podnikatelské prostředí v tamní lokalitě. Vedoucí kanceláře starosty Jana Matěchová ve čtvrtek při přebírání ocenění zmínila, že město například buduje novou trafostanici, která by měla zabránit výpadkům elektrického proudu, na který si firmy stěžovaly.

Špatné hodnocení dostal Jablonec také kvůli přístupu tamního městského úřadu k podnikatelům. S tím však nesouhlasí Miroslava Čejková, majitelka obchodu Auto-díly Čejková sídlící v Jablonci. »V mém případě nemám s místními úřady špatné zkušenosti. Zatím jsem, pokud potřebuji něco vyřídit, úspěšná,« pochvaluje si Čejková.

»Podnikatelům v budovách města jsme snížili nájem o 15 procent, ačkoli to vedlo k výpadku peněz z městského rozpočtu,« přidává Jana Matěchová další argument, jak Jablonec zlepšuje podnikatelské klima.

Příliš velký zájem

Turnov, který letos obsadil druhou příčku v průzkumu, řeší paradoxně opačný problém. V patnáctitisícovém městě v současné době existuje přibližně deset tisíc pracovních míst. Místostarosta Jaromír Pekař přiznává, že kapacita průmyslové zóny je téměř vyčerpaná a město nemá pro zájemce o podnikání volné nemovitosti.

Město těží z výhodné polohy poblíž rychlostní silnice R10 a funguje jako prostředník mezi Jabloncem nad Nisou, Libercem a Mladou Boleslaví.

Bronzovou příčku obsadil v Libereckém kraji »domácí« Liberec. Oproti loňskému ročníku si polepšil o jedno místo.

Unikátní průzkum Město pro byznys hodnotí 205 měst a 22 pražských obvodů podle padesáti kritérií v šesti oblastech podnikání. Partnery srovnávacího průzkumu, který vyhlašuje týdeník Ekonom, jsou zpracovatel výzkumu agentura Datank a společnost Eurovia CS.

Související