Kontroverzní projekt na sanaci ekologických škod - zvaný ekotendr -, kritizovaný kvůli silnému »korupčnímu potenciálu«, je považován především za souboj místopředsedy TOP 09 a ministra financí Miroslava Kalouska s premiérem a šéfem ODS Petrem Nečasem. Kalousek je dokonce označován jako »otec projektu«, Nečas je jeho nejsilnějším odpůrcem.

Jenže podle informací týdeníku Ekonom stál ve skutečnosti za projektem bývalý premiér a lídr ODS Mirek Topolánek. Týdeníku to před časem naznačil jeden z členů kabinetu za ODS, a nyní to potvrdil sám Kalousek.

»Já jen plním zadání tehdejšího premiéra, protože naše ministerstvo je za projekt sanací zodpovědné. Celý spor o ekozakázku je v podstatě vnitrostranickým bojem uvnitř ODS. Tehdy její vedení bylo pro a teď se staví proti,« prohlašuje ministr financí.

Podmínky státní zakázky na odstranění starých ekologických škod z dob privatizace schválil takzvaný druhý Topolánkův kabinet v listopadu 2008. Topolánek týdeníku Ekonom na dotaz, zda se k autorství projektu hlásí, nereagoval.

Nečas: Je to úsměvné

Současný premiér a Topolánkův nástupce v čele občanských demokratů Petr Nečas ovšem Kalouskova slova popírá. »Nevěřím tomu, že někdo z TOP 09 vypouští takové úsměvné mystifikace. Jednalo by se o poněkud nedůstojné odvádění pozornosti jiným směrem. Není to ODS, kdo tento způsob vypsání ekotendru veřejně obhajuje,« uvedl Nečas pro týdeník Ekonom.

Zdůraznil, že jeho výhrady k zakázce trvají. Nechce však tendr rušit v jeho průběhu z obavy před arbitrážemi, jež by mohly proti Česku spustit jeho účastníci. »Potom vláda rozhodne, zda někoho vybere, či nikoli,« dodal premiér s tím, že v takovém případě žádné spory nehrozí.

Pokud vláda ekozakázku neschválí, bude podle mluvčího ministerstva financí Ondřeje Jakoba pokračovat v sanacích ekologických škod vzniklých před privatizací současným způsobem, přičemž se na rok 2012 plánuje úhrada částky ve výši 6 miliard korun. Pro letošní rok je plánována na úhradu odstraňování škod částka 4 miliardy korun.


Více se dočtete v novém vydání týdeníku Ekonom, který vychází ve čtvrtek 8. září.

Související