Tomáš Morávek (32)

- Vzdělání: Vystudoval Informační management na Fakultě informatiky a managementu Univerzity Hradec Králové.
- Kariéra: Od roku 1998 vede jazykovou školu Evropské vzdělávací centrum. V roce 2010 se stal také manažerem zkouškového centra Cambridge ESOL.
- Zájmy: Sport a cestování.

Nápad roku 2011

 - Ekonom postupně představuje finalisty letošního ročníku soutěže Nápad roku, který je v pořadí již čtvrtým.
- Cílem klání je podpořit podnikatelského ducha mladých lidí a pomoci jim s realizací jejich projektů.
- Přihlásit se mohou začínající projekty i ty, které jsou zatím jen na papíře.
- Nápady jsou hodnoceny na základě pěti kritérií: proveditelnost projektu, potenciál dalšího růstu, originalita, kvalita zpracování a osobnost podnikatele.
- Nápad roku organizuje Institut rozvoje podnikání při Vysoké škole ekonomické, společnost Economia vydávající časopis Ekonom je mediálním partnerem soutěže.
- Další informace lze nalézt na adrese www.napadroku.cz.

Projekt On-line, SMS a mobilní jazyky byl spuštěn teprve loni, jeho základy však byly položeny již dávno.

»Je to výsledek třinácti let zkušeností s výukou jazyků. Mnoho lidí nemá čas na pravidelné lekce, tak jsme vymysleli alternativu - jazykový kurz, kterého se lze zúčastnit v podstatě kdykoli a kdekoli,« popisuje autor nápadu a zakladatel jazykové školy Evropské vzdělávací centrum Tomáš Morávek.

První část projektu »SMS jazyky« je v provozu již bezmála rok. Letos v září se připojí další dvě části: on-line a mobilní. Výsledkem bude komplexní kurz, jehož účastníci si vystačí s mobilním telefonem a počítačem připojeným k internetu.

»Naše řešení je vhodné jak pro jednotlivce, tak pro firmy. Zaměstnavatelům navíc poskytuje dokonalý přehled o průběhu studia zaměstnanců, což zefektivňuje výuku,« upozorňuje Morávek.

Učit se dá všude

V nabídce jsou momentálně čtyři jazyky: angličtina, francouzština, němčina a španělština. Klient služby »SMS jazyky« obdrží jednu esemesku za den. Každá zpráva obsahuje tři klíčová slova použitá ve větách tak, aby si je student snáze zapamatoval a zároveň mohl pochopit i související gramatická pravidla. Studiu se přitom lze věnovat kdykoli a kdekoli - třeba při čekání na autobus.

Služba »SMS jazyky« zároveň umožňuje studentům stáhnout si z internetu nahrávky textů, díky nimž mohou cvičit i výslovnost.

E-mailem se pak každý týden rozesílá cvičení, aby si lidé mohli zkontrolovat, co se naučili. Cena vyjde zhruba na pět korun denně.

Od podzimu budou jazykové kurzy »doručovány« navíc do smartphonů a výuka přes osobní počítač se rozšíří. Tyto nástroje poskytnou mnohem více prostoru dalším výukovým metodám.

Součástí projektu tak budou mimo jiné tisíce textů vhodných pro studium cizí řeči, desetitisíce interaktivních cvičení či tisíce hodin výukových poslechů ve formátu MP3.

»Osobní kontakt s učitelem a procvičování jazyka s ostatními studenty tyto nástroje sice nenahradí, ale pro člověka, který má málo času, je to určitě zajímavá možnost,« soudí lektorka angličtiny ze společnosti Wattsenglish Aylin Hýlová.

Projekt s evropskou podporou

Na projektu nyní pracuje šest IT specialistů, dva grafici a dvaadvacet lektorů. Samo Evropské vzdělávací centrum do něj vložilo zhruba sedm milionů korun. K hlavním zdrojům financování patří i Evropský sociální fond, z něhož Morávkova firma získala podporu ve výši devět milionů korun, a Česká republika, která z rozpočtu přispěla zhruba dvěma miliony korun.

Projekt ocenila i porota soutěže Vodafone Nápad roku 2011, kde se umístil v první desítce nejzajímavějších počinů. Porota přitom měla z čeho vybírat. V soutěži se letos sešlo 97 nových podnikatelských záměrů.

»SMS jazyky« mají v současné době více než 500 platících uživatelů. Tento počet se však má brzy podstatně zvýšit.

»Do tří let chceme mít minimálně 27 tisíc studentů,« konstatuje Tomáš Morávek.

»České firmy a domácnosti utratí za jazykové vzdělávání celkem asi 3,2 miliardy korun ročně,« vysvětluje. Z průzkumů podle něho rovněž vyplývá, že zhruba 2,5 milionu Čechů ke své práci potřebuje alespoň základní znalost jednoho cizího jazyka.

Petra Sýkorová


Projekt On-line, SMS a mobilní jazyky od Tomáše Morávka se v soutěži Nápad roku 2011 umístil mezi deseti nejlepšími podnikatelskými záměry. Foto: Jan Rasch

Související