Vylepšit si finanční výsledky. Takový je letošní cíl telekomunikačního operátora ČD-Telematika, dceřiné společnosti Českých drah.

»Loni jsme zvedli obrat o procento, je to sice malé, ale pro nás důležité číslo. Letos a v dalších letech plánujeme růst o další procenta,« říká předseda představenstva společnosti Juraj Rakovský.

Základem ke splnění plánu má být podle jeho slov vydělení části firmy mimo aktuální struktury ČD-Telematika.

Ze skupiny se tak od začátku dubna »amputovala« část firmy do nové dceřiné společnosti ČDT - Informační systémy, která se zaměří výhradně na poskytování služeb skupině České dráhy. Tyto služby tvořily téměř 30 procent obratu firmy.

»Budeme se tak moci lépe věnovat výhradně tomuto klíčovému zákazníkovi, přičemž současně uspoříme náklady,« uvedl předseda představenstva nové společnosti ČDT - Informační systémy Michal Drápala.

Zbývající část firmy se naopak soustředí na ostatní zákazníky s výjimkou Českých drah.

»Takové oddělení bylo nutné, protože chceme ČD-Telematiku nasměrovat co nejvíce do komerčních aktivit mimo náš tradiční segment železnic,« vysvětluje Rakovský.

Zákazníky by měli být lokální poskytovatelé internetového připojení a také velcí telekomunikační operátoři jako GTS Czech nebo T-Mobile. Kromě toho se chce firma prosadit i jako dodavatel servisu počítačové infrastruktury a ICT řešení se zaměřením zejména na segment logistiky.

»Vydělení služeb poskytovaných Českým drahám do zvláštní společnosti nám také umožní oslovit s nabídkou služeb další vlakové operátory, kteří začínají přicházet na český trh,« plánuje Rakovský.

Loni ČD-Telematika zvýšila hrubý zisk na 38 milionů korun z předchozích necelých šesti milionů. Tržby činily 1,51 miliardy korun.

Radan Dolejš

Nová dcera se zaměří výhradně na poskytování služeb Českým drahám.

Související