Do čeho se nyní vyplatí vložit peníze? Jak by se měly rozdělovat investice? Jaká bude vůbec budoucnost ekonomiky?

Ptali jste se Marka Hatlapatky, analytika společnosti Cyrrus.

Na otázky čtenářů serveru Ekonom.cz odpovídal ve čtvrtek 8. července od 10.00.


Online rozhovor

Online rozhovor byl ukončen. Již nelze položit nový dotaz.
Pavel
Za předpokladu, že věřím v pád Řecka a znehodnocení evropských, japonských a amerických vládních dluhopisů (inflací nebo bankrotem), kam mám proti tomuto vývoji bezpečně ochránit své peníze?
Přeji dobrý den. Pesimistický (i když z mého pohledu ne nereálný) scénář, který popisujete v otázce, omezuje Vaše investiční příležitosti prakticky jen na několik málo možností - tou nejvhodnější by pravděpodobně byla investice do zlata, případně obdobného kovu, který v minulosti prokázal svoji schopnost uchávávat hodnotu.
Marek Hatlapatka
David Šebesta
Dobrý den, jsem student, za rok ušetřím z brigád cca 40.000. V následujících letech uvažuji o osamostatnění. Doposavad jsem považoval za nejvhodnější investici do stavebního spoření, které mám druhým rokem uzavřené. Nyní při téměř jisté korekci státní podpory pro všechny smlouvy formou 50% daně nevím, kam své peníze ukládat, kde by měli měli alespoň nějaké zhodnocení nad inflaci a zároveň byli cca do pěti let k dispozici. Poradil by ste mi? Děkuji :-)
Máte pravdu v tom, že stavební spoření již nebude poskytovat tak výjimečné (a nutno říct vůči ostatním formám investování nefér)podmínky jako tomu bylo doposud. Pro investiční horizont 5 let, který udáváte, se pochopitelně nabízí investice do akcií, což je ovšem také dost o vaší toleranci vůči riziku. Pokud by se vám akcie jevily příliš rizikové (což je vzhledem k vašim předpokládaným finančním možnostem očekávatelné), můžete zkusit využít některých modernějších investičních produktů - například garantovaných investičních certifikátů. Ty dnes nabízí většina obchodníků s cennými papíry.
Marek Hatlapatka
Jan Kašík
Přeji dobrý den. Za měsíc budu mít ze stavebka 300tis. - napadlo mě koupit za ně akcie ČEZ - myslíte že dividendy pokryjí aspoň inflaci? Děkuji Jan Kašík
Dobrý den, dividendy z akcií ČEZ vám velmi pravděpodobně pokryjí inflaci - v následujících letech očekávám, že ČEZ bude vyplácet dividendu mezi 50-60 Kč na akcii, což při aktuální ceně akcií ČEZ indikuje dividendový výnos minimáně 6%. Druhou otázkou je vývoj samotného kurzu akcií ČEZ - jejich případný pokles vám reálný výnos z dividend může pochopitelně výrazně negativně ovlivnit. Každopádně vidím investici do akcií ČEZ jako rozumnější než například investici do dluhopisů slibujících obdobný výnos.
Marek Hatlapatka
M.M.
Myslíte, že se letos na pražské burze objeví alespoň jedno z IPO, o kterých se v poslední době mluvilo?
Dobrý den, pravděpodobnost toho, že se letos dočkáme na pražské burze IPO, podle mého názoru dost klesá. Některé firmy, o nichž se hovořilo, již indikovaly snahu přijít si pro peníze raději na polskou burzu. Největší a nepochybně i nejzajímavějším "želízkem v ohni" je nesporně ČSOB. Na začátku roku jsem viděl dva možné termíny IPO ČSOB - jarní měsíce nebo podzim (říjen, začátek listopadu). První varianta již padla, čili máme před sebou poslední okno pro uskutečnění tohoto IPO. Zprávy přicházející z KBC, mateřské banky ČSOB, zatím spíše signalizují to, že KBC nebude s IPO příliš pospíchat, je docela možné, že úpis proběhne až v průběhu příštího roku.
Marek Hatlapatka
Filip S.
Jak odhadujete vývoj kurzu eura ke koruně? Patříte k těm odborníkům, kteří se obávají rozpadu eurozóny nebo jste optimista?
Musím se přiznat k tomu, že patřím spíše ke skeptikům ohledně budoucnosti eura resp. eurozóny v její současné podobě. Problém Řecka i jiných zemí je velmi vážný a zatím se nezměnilo nic jiného než tomu, že byl problém odsunut díky půjčce a zárukám zemí eurozóny a MMF. Nedokáži si příliš představit, že fiskální problémy v Evropě lze efektivně vyřešit v podmínkách společné měnové politiky a nezávislých fiskálních politik jednotlivých zemí. Zároveň jsem ale realista a vím, že euro je mnohem více politickým projektem, než ekonomickým. K úplnému rozpadu eurozóny proto zřejmě nedojde, spíše se změní seznam států, které do eurozóny budou patřit.
Marek Hatlapatka
KK
Dobrý den, zajímal by mě váš názor na akcie společnosti KIT Digital. Zdají se mi nadějné, ale trochu neprobádané a fakt, že společnost nebyla v zisku, mě trochu děsí. Jak velká jsou ta rizika? Děkuji
Musím říct, že do určité míry sdílím váš názor na akcie KIT Digital, což je dáno tím, že osobně tento titul analyticky nepokrývám a tudíž ani neznám podrobně jeho finanční situaci a růstové vyhlídky. U technologických společností jako je KIT Digital je poměrně běžné, že titul v počátečních fázích svého životního cyklu nedosazuje zisku, i proto se pro ocenění takového titulu často používají spíše ukazatele související s tržbami či cash flow. To, co mě osobně od akcií KIT Digital poněkud odrazuje, je příliš vysoká volatilita titulu, která může zvláště krátkodobějším a rizikově averznějším investorům působit potíže.
Marek Hatlapatka
Petr P.
Jak Vy se díváte na plány regulace hedgeových fondů? Jaké to může mít dopady?
Jsem proti většině návrhů týkajících se regulace hedgeových fondů. Myslím, že je velmi zjednodušený a snad i populistický názor, podle něhož hedgeové fondy výrazně přispěly, nebo dokonce způsobily finanční krizi. Tyto fondy jsou pro trh dlouhodobě přínosné, nicméně pro laickou veřejnost dost nečitelné, proto je velmi snadné, aby na ně politikové resp. regulátoři zacílili a ukázali veřejnosti, že jim dokáží přistřihnout křídla. Dopadem může být snížení likvidity na trzích se všemi negativními důsledky, např. zvýšením spreadů.
Marek Hatlapatka
Tomáš
Asi tomu nerozumím, ale přijde mi, že investice to ovlivňuje - nejdřív ratingové agentury snižují ratingy zemím s vysokým zadlužením a které proti tomu "nic nedělají". Pak se to samé stane zemím, které jdou proti zadlužování docela tvrdě. Je vůbec možné se agenturám zavděčit nebo je prostě v současné situaci každý krok špatně?
O ratingových agenturách si nelze dělat velké iluze, to koneckonců současná krize prokázala. Máte pravdu v tom, že ratingové agentury tím, že se na ně snesla vlna kritiky v první fázi krize, nyní jsou někdy raději přísnější než by bylo nutné. Ke sníženým ratingům zemí: rating by měl odrážet pravděpodobnost platební (ne)schopnosti dané země a potenciální ztráty v případě defaultu. To, že daná země činí opatření proti zvyšování deficitů resp. dluhu, ještě nemusí znamenat, že klesá pravděpodobnost jejího defaultu. V tomto smyslu se tedy může stát, že i země, která přijímá tvrdá úsporná opatření, může být kandidátem na další snížení ratingu. Je například nutné vidět, že taková země může díky takovým opatřením upadnout opět do recese, což následně může vést ke zvýšení pravděpodnosti defaultu.
Marek Hatlapatka
Petr Polák
Nezdá se Vám, že George Soros opět něco chystá? Nedávno jsem četl jeho výrok, že německá politika šetření může přes stagnaci a sociální nepkoje vést až k ohrožení samotné demokracie... Věříte tomu? Čekají nás další 30. léta nebo si jen Soros připravuje půdu pro další ze svých "investic"?
Pan Soros má nesporně velmi dobrý "nos" na zajímavé investiční příležitosti. Já osobně mám problém s těmito investičními guru právě v tom, že dnes mají značný vliv na chování celého trhu, což svádí k myšlenkám o možné manipulaci trhu. Co se týká Německa, myslím, že sociální nepokoje a konec demokracie mohou přijít daleko spíše kvůli nadměrnému utrácení, následným dluhům a krachům zemí (viz Řecko)než kvůli tomu,že se někdo bude chovat odpovědně.
Marek Hatlapatka
Pepa
Nebylo by teď lepší prostě zašít úspory do matrace?
To zcela určitě ne, alespoň pokud těmi úsporami myslíte papírové peníze, které v dnešní době nejsou kryty ničím jiným než slibem dané země (centrální banky)...Může se vám tak lehce stát, že za několik let tak v matraci naleznete jen bezcenné kousky papíru, jejichž hodnota bude přímo úměrná výkupní ceně papíru v nejbližší sběrně surovin. Pokud máte úspory ve formě cihliček zlata, potom bude z praktického hlediska lepší trezor než matrace :)
Marek Hatlapatka
Z.P.
Ještě na konci roku se sázelo na technologické firmy, ale třeba v USA se jim moc nedaří, snad s výjimkou Applu. Čím to je a jak vidíte jejich budoucnost?
Dobrý den, máte pravdu v tom, že technologické firmy v posledních měsících neprožívají příliš dobré období, zvláště v USA. První důvod je zřejmý, celý trh ve 2Q klesá a technologické firmy jsou vždy volatilnější než trh jako celek. Druhým důvodem, speciálně u amerických technologií, může být značné posílení amerického dolaru vůči euru během posledních měsíců. To negativně ovlivňuje tržby těchto firem přicházející z eurových oblastí. Na druhou stranu proti většině jiných měn než euro USD oslabuje a já si i nadále myslím, že technologické tituly mohou patřit k velmi zajímavým investičním příležitostem pro druhou polovinu letošního roku.
Marek Hatlapatka
D. Novák
Ohledně budoucnosti eura jsem také pesimista - když teď uvažuji o investici, chci se mu vyhnout. Před čím kromě měnových derivátů, evropských firem a "eurofirem" na pražské burze se mám ještě mít na pozoru?
Pokud se ptáte čistě na pražskou burzu, potom já osobně bych si dával i nadále pozor na akcie obou developerů, jejichž akcie se na BCPP obchodují. Myslím, že je čekají ještě těžké časy...
Marek Hatlapatka
Pavelka
Jaký dopad mohou mít na burzy v Evropě plány evropských vlád regulovat finanční trhy a bankovní daně? Ohrozí to jen akcie bank nebo i jiné?
S určitou mírou regulace bank a finančního sektoru jako celku již trhy počítají a jsou s ní smířeny. Každopádně vliv regulace není omezen jen na bankovní tituly - například připravovaná přísnější pravidla pro kapitál a likviditu bank se mohou odrazit v nižším úvěrovém potenciálu bank a následně tedy i v méně dynamickém oživení ekonomiky.
Marek Hatlapatka
zvědavec
Nestal se z Číny, dříve tahouna a pozitivního příkladu růstu, nyní další podezřelý z falšování údajů nebo z pěstovaní bubliny, ať už na realitním nebo finančním trhu? Věříte čínskému růstu? Jaký vliv na to může mít uvolňování čínské měny? A jak se to dotkne komodit?
Čínský zázrak nebude trvat do nekonečna, to je jasné. Z pohledu zbytku světa a současné globální ekonomické situace je nicméně klíčové to, zda dojde k výraznějšímu útlumu růstu (myslím, že růst HDP v Číně okolo 4-5% místo dnešním dvojciferných čísel můžeme klidně v podmínkách Číny nazvat recesí)v blízké době, řekněme do příštího roku, nebo mnohem později. První varianta by měla podle mého názoru velmi negativní dopad na globální ekonomické oživení a mohla být světovou ekonomiku vrátit o mnoho měsíců nazpět. Rozhodně jsem přesvědčen o tom, že vývoj v Číně představuje pro globální ekonomiku i finanční trhy aktuálně nejvážnější riziko. U komodit již v posledních týdnech lze pozoravat útlum a pokles spotových cen právě kvůli oslabené poptávce z Číny.
Marek Hatlapatka
Dan D.
Jak vidíte vývoj komodit? Mně se zdá, že zlatu se bude dařit pořád, co ostatní drahé kovy? A co zemědělské plodiny?
Zlato je kategorií samo pro sebe a již o něm byla řeč výše...více průmyslové kovy, jako je měď, paladium nebo stříbro, jsou nyní pod tlakem negativního sentimentu na trzích a určitých známek poklesu poptávky z Číny (viz předchozí odpověď). To může změnit výsledková sezóna, která startuje příští týden a podle mého názoru může být klíčová pro vývoj finančních trhů ve zbytku roku. Děkuji za Vaše zajímavé dotazy a přeji příjemný zbytek dne.
Marek Hatlapatka
Související