Na počátku byla jedna strana. Na konci jsou dvě: KDU-ČSL, jež si líže rány z potupné volební prohry a zdánlivě zcela nová TOP 09, v čele s Karlem Schwarzenbergem a Miroslavem Kalouskem, slavící triumf.

Málokdo si vzpomene, co bylo tou poslední kapkou, která spory lidovců nekřesťansky vygradovala do té míry, že si po devadesáti letech navzájem přestali být bratry a sestrami. A přitom je to věc, která by i dnes mohla leccos vysvětlit.

Bylo to povolení kurzových sázek přes internet. Někdejší předseda lidovců a Kalouskův rival Jiří Čunek k tomu nyní říká, že v roce 2008 dostal nabídku sponzorského daru ve výši osm až deset milionů korun, když sázení přes web bude povoleno. Měla přijít od firmy Penta. Nakonec prý ale ze sponzorského daru sešlo.

Blesk z čistého nebe

Vraťme se rok a půl zpět. Když se v pátek 12. prosince 2008 objevila v MF Dnes zpráva, že Kalouskovo ministerstvo financí chce povolit internetové sázení, vyvolalo to poprask. Lidovci, Kalouska nevyjímaje, se dlouhodobě stavěli proti tomuto kroku. Podstatná část členstva vyhlásila liberalizaci internetového hazardu doslova svatou válku.

Proti se léta stavělo i ministerstvo financí. Vědělo sice, že webové sázení Čechům nabízí spousta zahraničních firem, ovšem všechny žádosti domácích subjektů o povolení odbývalo argumentací, že jde o nelegální způsob šíření hazardu, který podle současných zákonů povolit nelze.

Svůj náhle změněný postoj zdůvodnilo právě tím, že české subjekty jsou vůči zahraničním v nevýhodě. Navíc cizince nemůže regulovat a stát z nich nemá ani korunu. Tyto argumenty by byly asi akceptovatelné, pokud by byl změněn příslušný zákon, ale k tomu nedošlo.

Ministerstvo udělalo právní kličku, když kurzové sázky na internetu označilo za pouhou »novou hru«. Kalousek navíc o svém záměru do poslední chvíle nikoho veřejně neinformoval.

Smál se nám do tváře

»Pamatuji se na to jako dnes. Byl to pátek, když se to objevilo v novinách. Přitom tři dny předtím jsme jako každé jiné úterý jednali na předsednictvu a on se o tom slovem nezmínil,« říká někdejší místopředseda KDU-ČSL David Macek.

V den, kdy se informace objevila, jednala celostátní konference lidovců, nejvyšší stranický orgán mezi sjezdy. Drtivou většinou schválil usnesení, že s rozšířením sázení na internet zásadně nesouhlasí.

Ani to ale Kalouska nezlomilo. Pár dnů poté podepsal dokumenty, které pětici firem - Sazka, Synot Tip, Fortuna, Tipsport a Chance - novou hru povolil. A to hned na deset let.

»Bylo to úterý, zasedal náš poslanecký klub a uprostřed jednání přinesli Mirkovi Kalouskovi velký štos papírů. On si to teatrálně a s gustem postavil před sebe, přerušil jednání, ukázal na ty materiály a řekl: "Pane Macku, to je to internetové sázení." A začal to před námi podepisovat. Byl to naprostý výsměch všem členům celostátní konference,« vidí tehdejší události Macek.

Schůzka na Malé Straně

Zajímavé je, co tomu předcházelo. Tehdejší lidovecký šéf Jiří Čunek se o zhruba čtyři měsíce dříve podle svých slov potkal v Praze na Malé Straně s Markem Dospivou, spolumajitelem investiční skupiny Penta, do jejíhož majetkového portfolia patří sázková kancelář Fortuna. K setkání mělo dojít na Dospivovu žádost.

»Musím předeslat, že se během té schůzky choval korektně a slušně. Říkal, že domácí firmy jsou oproti zahraničním protiprávně znevýhodněny, že by tudíž uvítali, kdyby se to napravilo. Já jsem říkal, to není moje oblast, poradím se s ministrem Kalouskem,« popisuje Čunek. Dospiva prý lidovcům za odstranění protiprávního stavu přislíbil dar. »Pokud si vzpomínám, mluvil o osmi nebo deseti milionech korun,« uvádí expředseda.

Čunek prý jen asi dva dny poté šel za Kalouskem, aby zjistil, jak se věci mají. O možnosti sponzoringu mu prý řekl také. Kalousek mu měl sdělit, že Česká republika žádnou povinnost povolit internetové sázení nemá, je to čistě její věcí.

»Zavolal jsem potom panu Dospivovi a sdělil jsem mu, že jelikož to dělat nemusíme, tak to dělat nebudeme. On to akceptoval, žádný tlak na mě nevyvíjel, tím to skončilo,« uzavírá historku Čunek.

I on byl překvapen, když Kalousek následně kurzové sázky přes web povolil. Vzhledem k předešlým zkušenostem se Čunek domnívá, že to nebylo samo sebou.

Akce asi byla dobře připravena. Nasvědčuje tomu fakt, že 17. prosince krátce před polednem, jen dvě minuty poté, co ministerstvo financí oznámilo, že povolilo novou hru, lobbistická organizace zastupující sázkové kanceláře už svolávala novináře na schůzku se svými šéfy do pražského hotelu Hilton. Jak dříve uvedla MF Dnes, příslušný salonek byl zamluven od 9. prosince.

Čunkovy bláboly

Základní otázky znějí: Dostal i Kalousek od některé z firem podobnou nabídku jako Čunek? Pokud ano, jak na ni reagoval?

»Já jsem žádnou nabídku od nikoho nedostal, jestli KDU-ČSL, to nevím. Stejně tak nemohu za to, co blábolí pan Čunek,« reagoval Kalousek na dotaz týdeníku Ekonom.

Se svým tehdejším stranickým předsedou se prý o internetovém sázení bavil jen jedinkrát, a to až v době, kdy chystal jeho povolení.

»S Mackem na mě tlačili, abych to nedělal,« uvádí.

Týdeník Ekonom se dotázal i Marka Dospivy z firmy Penta, zda se s Jiřím Čunkem skutečně sešel a zda hovořili i o sponzoringu. Na otázku nakonec reagoval mluvčí skupiny Martin Danko. »Pan Dospiva pana Čunka osobně vůbec nezná, nikdy se s ním nepotkal,« uvedl překvapivě a dodal, že Penta nemá zájem se zaplétat do politických her.

Čunek si ale stojí za svým. »Přesný termín schůzky bych asi našel v diáři, nemám důvod si vymýšlet. Teď už je to ale stejně jedno, je po všem,« nevidí smysl v další konfrontaci lidovecký senátor. Každopádně minimálně jeden z trojice Čunek, Dospiva, Kalousek nemluví pravdu.

Předloňská lidovecká roztržka kvůli internetovému hazardu započala v době, kdy se Mirek Topánek snažil rekonstruovat vládu. Byl to místopředseda Macek i šéf Čunek, kdo následně začali usilovat o Kalouskovo odvolání. To premiér razantně odmítl, Kalouska označil za špičkového ministra.

Proti mladému Mackovi se navíc uvnitř vlastní strany zvedla velká vlna nevole vyjádřená takzvanou Tříkrálovou výzvou. Šlo o asi tisícovku podpisů na Kalouskovu podporu. Z dnešního pohledu bychom řekli, že to byl prazáklad tehdy ještě neexistující TOP 09. Skončilo to tak, že vládu nakonec opustil Čunek, oslabený svou starou vsetínskou aférou. Kalouskovci posléze z KDU-ČSL odešli a se Schwarzenbergem založili novou partaj.

Ozvěna z Brna a Vodochod

Příběh s Pentou nemusí nic znamenat, zvlášť když nelze doložit jeho pravdivost. Ale i tak nutí k opatrnosti, kdykoli se o Pentě a TOP 09 začne hovořit.

První nepatrná zmínka v médiích zazněla v souvislosti s brněnským podnikatelem Dušanem Novotným, vystudovaným veterinářem, který loni dal nové straně rekordních 11 milionů (letos přidal další milion). Zajímavé totiž je, že Novotný, který se s šéfy TOP 09 osobně poznal až po poskytnutí daru, kdysi založil síť lékáren Česká lékárna a svůj podíl prodal právě Pentě.

Bylo to však už v roce 2004, nejsou informace, že by obchodní vztahy nadále pokračovaly. Přesto už začátkem letošního roku se objevily v podnikatelských kruzích spekulace, že Novotného dar je ve skutečnosti darem od Penty. Právě příběh s internetovým sázením patrně poskytuje živnou půdu pro tyto fámy. Týdeník Ekonom se v minulých dnech opakovaně snažil podnikatele Novotného oslovit, aby se k celé věci vyjádřil, vždy neúspěšně.

S Pentou se setkáváme i nyní. Když se 12. května v předvolební televizní debatě řešila otázka rozšíření letiště v Praze-Vodochodech, čtyři z pěti stranických lídrů se vyslovili proti tomuto kontroverznímu projektu, za nímž stojí skupina Penta.

Jediný, kdo zaujal odlišné stanovisko, byl zástupce TOP 09 Miroslav Kalousek. Ne, že by přerod letiště z podnikového na mezinárodní otevřeně podpořil, řekl »pouze«, že nepřísluší parlamentu, aby se proti letišti negativně vymezoval. Sněmovna si podle něj má ponechat jen kontrolní roli a dohlédnout, aby řádně proběhlo správní řízení.

Tento postoj lze považovat za oprávněný, ale stejně tak za alibistický, který (opět) napomáhá obchodním zájmům skupiny Penta. Bude zajímavé sledovat debatu v nově se tvořící vládní koalici. Zástupci ODS i Věcí veřejných považují problém s letištěm za zásadní a chtějí využít všech legislativních možností, aby jeho rozšíření zabránili. I Kalouskovci svůj postoj zatím nemění. Vsadit si teď, která partaj zvítězí, když netušíme, co se děje v zákulisí, by bylo příliš velkým hazardem.

Jiří Pšenička

Zásadní rozkol v lidovecké straně způsobil přístup k povolení internetového sázení.

Související