Petrochina tak v čele žebříčku vystřídala americkou společnost Exxon Mobil, která se s celkovou hodnotou 324 miliard dolarů posunula na druhé místo. Sto největších společností světa zvýšilo k 31. prosinci 2009 svoji tržní hodnotu o 28 % na 11,9 bilionů dolarů. V první desítce došlo oproti loňskému roku k řadě změn, pět společností se zde umístilo vůbec poprvé. Poměrně velkým překvapením je rychlý návrat finančních institucí. V TOP 100 za rok 2009 se umístilo 21 bank, zatímco o rok dříve jich bylo jen 12. Dařilo se také firmám z oblasti ICT, významně si polepšily Google nebo Apple. Propad naopak zaznamenaly podniky veřejných služeb.

Hodnocení dle průmyslových odvětví

Celková hodnota společností z finančního sektoru zařazených v TOP 100 dosahovala před rokem 1,42 bilionu amerických dolarů. Letos byly oceněny na 2,73 bilionu dolarů, což představuje nárůst o 92 %. Nejlépe si vedla britská HSBC, která se s celkovou tržní hodnotou 199 miliard amerických dolarů stala osmou nejcennější společností světa.

Růst zaznamenal i sektor energetiky, počet energetických společností v TOP 100 vzrostl z 16 na 18. Energetika dominuje také TOP 10, dvě nejcennější společnosti světa jsou těžební koncerny.

Dařilo se také firmám v oblasti informačních technologií. Polepšil si Microsoft, který s 270,6 miliardami dolarů postoupil ze 7. místa na 3. Mezi úspěšné firmy patří Google, který vystoupal z 35. místa do první desítky a Apple, který se posunul z 57. na 11. místo.

Horší výsledky naopak zaznamenaly podniky veřejných služeb, tedy dodavatelé elektřiny, plynu a vody nebo sektor spotřebního zboží.

Investoři začínají opět hledět kupředu a hledat nové příležitosti a rostoucí trhy. Nenechávají příliš ovlivňovat ani současnými negativními zprávami jako je např. krize v Dubaji.

Současný vzestup ukazuje, že firmy opět začínají prosperovat, avšak stále nestačí k tomu, aby nahradil ztráty z roku 2008, kdy hodnota 100 nejdražších společností světa klesla o 42 % z 16 na 9,3 bilionu amerických dolarů.

Zastoupení v rámci kontinentů

Z výsledků vyplývá, že přestože význam rozvíjejících se trhů nadále roste a zastoupení evropských a amerických firem v TOP 300 každým rokem klesá, společnosti ze Severní Ameriky žebříčku i nadále dominují. V porovnání jednotlivých států mají stále největší zastoupení USA, následovány Čínou, Velkou Británií, Francií, Japonskem a Německem. Počet čínských společnosti v TOP 300 vzrostl z 19 na 25.

Evropa je nyní v TOP 100 žebříčku zastoupena jen 34 společnostmi - před rokem jich bylo 38. Například Německo má v první stovce jen 4 podniky.


TOP 10 společností podle tržní kapitalizace (v mld. USD)

Související