Petr Illetško
ředitel realitní kanceláře AAABYTY.CZ

I v roce 2008 se najdou příležitosti, na nichž lze vydělat desítky procent. Typickým regionem je Ostravsko nebo Liberecko. Zde ovšem nejde o cenovou bublinu, ale o poptávku, která je na vzestupu a táhne ceny vzhůru.
Nejlepším investičním artiklem zůstanou v celé České republice menší byty, nejlépe v cihlové zástavbě. Poptávka po nich stále převyšuje nabídku.
Žádané budou i menší rodinné domky v dobrém stavu a s dostupností do měst s rozmanitou nabídkou pracovních příležitostí. Nesníží se ani poptávka po stavebních pozemcích v dobrých lokalitách.

Jiří Pácal
ředitel Central Europe Holding

Poslední vývoj je asi zdravý a růst cen v řádech procent je zajímavý pro investory. Zároveň by neměl odrazovat případné prodávající k uvedení nemovitosti na trh.
V regionech se vzrůstající ekonomickou aktivitou ceny relativně rychleji porostou, nominálně však o dramatické hodnoty nepůjde. Razantnější růst cen v některých lokalitách, jako na Ostravsku a Ústecku či na Hané, bude způsoben velkým cenovým "zaspáním" a mělkým trhem - velmi malým počtem transakcí.

Jakub Havrlant
ředitel společnosti Pricetown a provozovatel serveru bezrealitky.cz

Výhledově budou velmi zajímavé Holešovice a Karlín, které procházejí obrovskou změnou. Plánují se zde investice, které změní ráz obou lokalit a v delším časovém horizontu z nich vytvoří velmi atraktivní místa, kde budou ceny za metr čtvereční jedny z nejvyšších v Praze.
Nadále rostou ceny luxusních developerských projektů v centru a v širším centru Prahy, kde jich není mnoho a do budoucna ani mnoho nebude.

Související