Nábytek z Itálie, auto z Německa a umění z Francie - tradiční produkty z tradičních destinací. A také levnější přímo na místě. Není divu, že řada lidí cestuje napříč Evropou proto, že si chce pořídit zboží za dobrou cenu.
Právě zmíněné věci jsou ale poměrně nákladné a velmi často se pořizují prostřednictvím úvěru. V současné době to ale znamená zajít do tuzemské banky, vyřídit si úvěr, vyměnit peníze za eura a jet s plným "batohem" peněz do zahraničí na nákupy.
Evropský parlament chce celou situaci výrazně zjednodušit, v minulých dnech přijal zákon, který nařizuje finančním institucím, aby byly jejich produkty srovnatelné a zavádí standardy pro jejich poskytování. Výsledkem by mělo být zjednodušení pro všechny, kteří nakupují v zahraničí. A také zvýšení mezinárodního obchodu i mezinárodního zadlužování. Nová legislativa se týká úvěrů ve výši 200 až 75 000 eur. Pakliže projde schválením jednotlivých zemí, měla by platit od začátku roku 2010. Nová pravidla se netýkají hypoték.

TĚŽKÉ SROVNÁNÍ. V současné době se pouhé jedno procento z celkového objemu úvěrů evropských spotřebitelů ve výši 800 miliard eur realizuje prostřednictvím přeshraničních půjček. Spotřebitelské půjčky v průměru představují 18 % z celkových příjmů retailového bankovnictví v zemích EU.
"Ve chvíli, kdy se člověk snaží porovnat jednotlivé nabídky půjček v různých zemích, dospívá k závěru, že je to zhruba stejné, jako porovnávat jablka a hrušky," uvedla eurokomisařka Meglena Kuneva. Dodala, že to omezuje práva spotřebitelů na získání lepších podmínek a nižších úroků. "Srovnatelné informace pro všechny půjčky v Evropské unii přispějí k lepší orientaci spotřebitelů i pomohou k rozvoji obchodu," dodala Kuneva.
Stačí se podívat na průměrné úrokové sazby na spotřebitelské úvěry mezi jednotlivými zeměmi EU 27. Nejlevnější jsou ve Finsku (6% úroková sazba), nejdražší v Portugalsku (průměrný úrok 12 % p. a. ). V Irsku je průměr 6,8 %, v Itálii a ve Španělsku 9,4 %. Ceny spotřebitelských půjček v České republice (11,8 %, všechny úvěry domácností) jsou na tom dražším konci EU.
Nová pravidla určují, jaká klíčová fakta a data budou muset finanční instituce zveřejnit. Podoba zveřejnění údajů by měla být ve všech evropských zemích jednotná.
Pro instituce, které se věnují půjčkám, to znamená, že budou muset zveřejňovat výši úrokových sazeb, výši částky, kterou jsou ochotné půjčit, časový plán splátek a také to, zda vyžadují pojistku pro případ nesplácení. Navíc budou muset zveřejňovat celkové roční náklady na půjčku (v ČR známé pod názvem RPSN, kam se mimo úroky započítává i vstupní, případně výstupní poplatek, správa účtu apod.). Novinky se mají odrazit už v reklamních kampaních jednotlivých finančních institucí, které mají uvádět data tak, aby byla srovnatelná mezi jednotlivými státy.

LEVNĚJŠÍ I JASNĚJŠÍ. Před podpisem smlouvy by měl každý zájemce o půjčku dostat Evropský informační formulář, který poskytne všechny základní informace jasně a přehledně a v takové podobě, že bude možné srovnat nabídky bank z jednotlivých zemí.
Sjednocuje se výpočet údaje, který stanovuje roční náklady na půjčky - metodika by měla být opět jednotná ve všech zemích pro jednoduché srovnání.
Kvůli větší průhlednosti plán předpokládá zvýšení spotřebitelských práv pro nejčastější typy úvěrů - na dovolenou či na koupi auta.
Návrh zavádí také dvě nové pravomoci spotřebitelů:
1. Spotřebitel bude moci odstoupit od smlouvy během prvních 14 dnů bez udání jakéhokoliv důvodu a bez jakýchkoliv poplatků. Například se mu podaří najít lepší nabídku u jiné finanční instituce. To se ale nelíbí poskytovatelům půjček. "Povinná ochranná lhůta vytváří prostor pro spekulanty, kteří mohou během 14 dnů zatím neúročené peníze "otočit", vydělat a pak je poslušně odevzdat s tím, že půjčku nechtějí," tvrdí Milan Káňa z finanční skupiny Profireal Group.
2. Dlužník bude moci kdykoliv úvěr předčasně splatit. Sankce za rychlejší splácení zůstanou, podle mínění evropských poslanců ale díky možnosti srovnání výrazně klesnou. Sankce za předčasné splacení by neměla překročit jedno procento z výše předčasné splátky, pokud zbývá do konce úvěrové smlouvy více než jeden rok. Pokud by to bylo méně než jeden rok, náklady by neměly překročit půl procenta předčasné splátky.

Julie Hrstková

Související