Evropská unie si vytyčila cíl zvýšit do roku 2010 zaměstnanost věkové skupiny 55 - 64 let na 50 %. Tato meta je však pro Českou republiku nedosažitelná. Starší lidé mají s uplatněním na trhu práce značné problémy vzhledem k nízké jazykové vybavenosti, neznalosti nových ICT a rovněž nezájmu zaměstnavatelů. Stále častější volbou proto je předčasný odchod do důchodu. To je ale krátkozraké řešení, neboť vzhledem k demografickému vývoji brzy nebude na trhu práce v ČR dostatek mladších pracovníků.

Jak se k tomuto problému staví jinde v Evropě? Ve Velké Británii mohou zaměstnavatelé uplatnit částečné či úplné úlevy od pojistného odváděného za starší pracovníky. Finsko zavedlo strategii státních dotací na pracovní místo, které umožňují postupný odchod do důchodu. Inspiraci nalezneme i v nových členských zemích EU. Kupříkladu v Litvě se pracovníkům navyšuje důchod o 8 % za každý rok, o nějž si odchod do penze odloží.

Bohužel, u nás se otázkám aktivace starších pracovníků a příslušné motivace zaměstnavatelů věnuje minimální pozornost. Najdou se však i zaměstnavatelé, kteří si závažnost tohoto problému uvědomují a začínají se zajímat o efektivní využití potenciálu starších zaměstnanců. (např. Škoda Auto a. s., Danone, a. s., Raab Karcher Staviva, a. s. aj.)

Nový pohled na starší pracovníky prezentuje vzdělávací program, který je určen středním manažerům ve věku nad 50 let a paraleleně pracuje s personalisty ze sedmi středočeských firem. Novátorský cyklus seminářů a konzultací je součástí projektu Třetí kariéra. V průběhu desetidenního pilotního kurzu, který v pěti blocích probíhá od října 2006 do dubna 2007, se účastníci dozvědí o nových možnostech osobního rozvoje a finančního plánování, posílí svoji schopnost adaptace na změny a prosazení se na trhu práce. Naučí se též, jak lépe pečovat o své zdraví a účinně odpočívat. S ohledem na budoucí nárůst seniorů ve společnosti to je jistě záslužné.

(Více k tomu na www.tretikariera.cz.)

Eva Motejzíková
šéfredaktorka
Související