Trh pojištění pohledávek je v České republice ve srovnání se zahraničím stále ještě málo nasycený. Studie pojišťoven uvádějí pěti- až sedmiprocentní penetraci. Pojistitelných firem je v ČR několik tisíc.
OBJEM ŠKOD KLESÁ. Trh pojištění zaznamenal roční tempo růstu 13 %, což dvojnásobně překračuje nárůst trhů v západní Evropě, který sotva kopíruje vzestup HDP. V letech 2003 až 2005 nezaznamenaly pojišťovny v ČR výrazné škodní události. Objem vyplacených škod vůči přijatému pojistnému se pohyboval mezi 40-55 %.
Na komerčním českém trhu, který má velikost téměř 20 mil. eur, klesá v posledním roce ochota firem pojišťovat své pohledávky. V prostředí silné ekonomiky s příslibem dalšího růstu a klesajícího trendu insolvencí ztrácejí pud sebezáchovy a nepociťují rizika hrozící platební neschopnosti svých odběratelů. Ale i období silného hospodářského růstu má svá rizika.
NEDŮSLEDNÝ RISK MANAGEMENT. Jedním z běžných rizik, které firmy často ani nezaznamenají, je absence propojení mezi rizikovým a kreditním managementem. Rizikový manažer s technickým zaměřením cítí větší potřebu ochránit majetkové hodnoty ve výrobě, na druhou stranu však může v době ekonomické stability pominout riziko nezaplacení pohledávky.
U firem většinou dominuje jedna stránka řízení, buď technická nebo finanční, případně jsou zcela odděleny. Technicky orientovaný rizikový manažer dokáže například lépe vyhodnotit riziko přírodních katastrof a definovat dopad na odběratele, kreditní manažer silněji vnímá až dopad na firmu. Potřebná je ale kombinace obou přístupů. Pojišťovny pohledávek nebo zkušení pojišťovací makléři mohou pomoci firmám při nastavení komunikace mezi rizikových a kreditním managementem, protože na to mají know-how a disponujících odborníky z různých oborů, kteří jsou schopni identifikovat hrozící rizika a zmírnit jejich dopad.
SILNÉ KONKURENČNÍ PROSTŘEDÍ. Firmy nejsou často schopny vytvářet dostatečnou kapitálovou základnu pro svůj další rozvoj. To se týká především výrobců, kteří mají fixní náklady, rostoucí náklady na výrobu, ale stagnující ceny výstupů. Období ekonomického růstu vyhrocuje konkurenci, a ta může podlomit firmám nohy právě v oblasti pohledávek.
Z krátkodobého hlediska to nemusí představovat problém, firmy si umí vypomoci diverzifikací nebo exportem. Ale ze střednědobého pohledu je nutno se zamyslet nad tím, zda je firma schopna svou budoucí existenci financovat tak, aby obstála v konkurenčním střetu.
Finanční management dodavatele musí sledovat trendy v oboru, komunikovat s odběrateli, sledovat vývoj zakázek a ziskovost význačných odběratelů. Systémové sledování odběratelů často vrcholí analýzou stáří pohledávek, která odráží, i když pouze omezeně, schopnost hradit závazky. Neidentifikuje však konkrétní situaci odběratele. Zhoršená platební morálka odběratelů se může následně projevit ve snížení kvality portfolia pohledávek. To je pak třeba řešit jinými metodami. Na aplikaci systémového řešení, které představuje pojistná smlouva s integrovaným inkasem pojištěných pohledávek, je už pozdě.
POJIŠŤOVNA JAKO KONZULTANT. Pojištění pohledávek tedy neztrácí svůj význam ani v období růstu ekonomiky. Nejenže chrání před možnými škodami, ale umožňuje využít pojišťovny jako indikátoru změny rizikovosti odběratele. Nezávislý monitoring rizika, kdy pojišťovny pracují s databázemi o vzájemných propojeních a neuhrazených pohledávkách, umožňuje v předstihu identifikovat hrozící zhoršení bonity zákazníka nebo celého odvětví.
Nástroje monitoringu rizika a zábrany škod, které jsou součástí pojištění pohledávek, jsou vlastně pro firmy službou, kterou mohou dostat od pojišťovny navíc. Role pojišťovny se v silné ekonomice rozšiřuje z oblasti transferu rizik na oblast poskytování konzultací a poradenství.
Markéta Stržínková
ředitelka Atradius Credit Insurance N. V. pro ČR