Abychom nebyli zaskočeni, je dobré znát alespoň to základní. Po 1. květnu skutečně vznikne našim občanům při pobytu ve státech Evropské unie nárok na zdravotní péči na účet jejich zdravotní pojišťovny. Stejně jako ve státech Evropské unie bude poskytována péče v zemích Evropského hospodářského prostoru, tzn. v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu, a dále ve Švýcarsku. To však zdaleka neznamená, že se bude jednat o péči bezplatnou. Zdravotní pojišťovna totiž za svého pojištěnce uhradí pouze tolik, kolik hradí zdravotní pojišťovny svým pojištěncům v zemi, kde byla péče poskytnuta. Naši občané se tedy budou muset na léčení a ošetření podílet stejnou spoluúčastí jako pojištěnci té které země. Spoluúčast se platí v podstatě všude, a to za lékařské ošetření, stomatologickou péči, léky i hospitalizaci. Její výše je rozdílná a mnohdy dosahuje velice vysokých částek.

Spoluúčast

Léky

Belgie - 25-60 procent, Dánsko - 15-100 procent, Itálie - 100 procent, Francie - 35-65 procent.

Ambulantní péče

Belgie - 25-40 procent, Francie - 30 procent, Itálie - až 36 EUR, Norsko - 114-116 NOK.

Stomatologická péče

Dánsko - 100 procent (výjimečně 35-60 procent), Nizozemsko, Norsko - 100 procent, Velká Británie - 80 procent (max. 348 liber).

Nemocniční péče

Belgie - 12 EUR/den + 27 EUR paušál, Finsko - 26 EUR/den (např. ambulantní chirurgický zákrok - 72 EUR), Francie - 20 procent nákladů nebo 10,67 EUR/den, Německo - 10 EUR/den, Rakousko - 7,70-9 EUR/den.

V některých zemích je nutné poskytnutou zdravotní péči nejdříve uhradit plně v hotovosti (Belgie, Francie), teprve po návratu do České republiky je možné požádat zdravotní pojišťovnu o úhradu vynaložených nákladů, samozřejmě bez zmíněné spoluúčasti. Již teď je zřejmé, že na úhradu bude nutné delší dobu čekat.

Nutný je formulář

Do doby zavedení evropské zdravotní karty bude nutné před každou cestou navštívit svou zdravotní pojišťovnu a vyzvednout si potvrzený formulář E 111 - ten je určen pro turistické cesty. Jiný formulář je pak určen pro studenty, pro tzv. "pendlery", pracovní cesty, důchodce. V mnohých zemích EU je ještě před ošetřením nutno vyhledat určenou místní instituci - zdravotní pojišťovnu, úřad sociálního pojištění - která vydá doklad, na jehož základě lékař poskytne potřebnou zdravotní péči. Jde například o Rakousko, Německo, Řecko, Portugalsko, Slovinsko. Pro některé země EU je třeba mít vždy více formulářů nebo si pořizovat kopie, jako např. v případě Nizozemska a Maďarska. Zorientovat se v regulích jednotlivých států nebude skutečně jednoduché.

Jak již bylo zmíněno, spoluúčast se platí všude, její rozsah je v každém státě jiný, některá ošetření (např. stomatologická) či léky si pacient hradí zcela sám. Péči je nutné čerpat výhradně ve zdravotnických zařízeních, která jsou financována z veřejných zdrojů. Navíc nárok na zdravotní péči nezahrnuje převozy nemocného, jeho přepravu zpět do ČR ani případnou repatriaci tělesných ostatků. Součástí běžného zdravotního pojištění - na rozdíl od cestovního pojištění - není asistenční služba. Ta, jak už bylo uvedeno, nejenže poskytuje zdravotnickým zařízením platební garance za poskytnutou zdravotní péči, ale je schopna pomoci v případě jakékoliv tísnivé situace, do které se klient v zahraničí dostane.

Výhody pojištění

Důvody, proč bude i po 1. květnu nejen pohodlnější, ale v podstatě i nezbytné sjednat komerční cestovní pojištění, můžeme shrnout takto:

odpadá nepříliš jednoduchá administrativa s formuláři E 111, E 128, E 106 atd.,

cestovní pojištění vždy poskytuje asistenční služby, tedy pomoc v případě nouze,

veškeré výlohy na léčení (tj. včetně místních zákonných spoluúčastí) uhradí cestovní pojišťovna,

úhrada léčebných výloh se vždy vztahuje na veřejná i soukromá zdravotnická zařízení,

výlohy na ošetření, které případně musel pojištěný v zahraničí uhradit v hotovosti, proplatí cestovní pojišťovna vždy v co možná nejkratším termínu po řádném předložení účtů,

cestovní pojištění se vztahuje i na repatriaci nemocného či převoz tělesných ostatků ze zahraničí,

cestovní pojištění poskytuje pojistnou ochranu i v případě mnohých dalších rizik (odpovědnost za škody, zavazadla, zrušení cesty, přivolání blízké osoby apod.),

podmínky pojištění jsou jednotné pro všechny státy,

cena cestovního pojištění je zpravidla mnohem nižší než výše zákonných spoluúčastí při lékařském ošetření v jednotlivých zemích.

Kdo se tedy bude chtít vyvarovat jakéhokoliv placení, mnohdy dosahujícího velice vysokých částek, a cestovat v klidu a s jistotou, sjedná cestovní pojištění nejen před odjezdem do států mimo Evropskou unii, ale vždy než překročí české hranice.


Evropské Cestovní Pojišťovny, a. s.

E2004_17_Komerční14.gif ()
Související