Budování důvěry mezi soukromou školou na straně jedné a studenty a rodiči na straně druhé je velmi složité. U soukromých škol mnohem složitější než u veřejných. Stávka by poškodila naši image školy.
Vy snad nechcete více peněz, máte jich dost?
Mýlíte se, pokud si myslíte, že dostáváme od státu stejné prostředky jako školy státní. Na mzdy máme méně. Pro názornost: průměrný plat ve školství se od roku 1996 do roku 2003 zvýšil o 58,8 % Výše normativu pro soukromé školy se za uvedené roky zvýšila jen o 39 %. Na provozních nákladech pobíráme dokonce až o čtyřicet procent méně.
Ovšem rodiče vám platí školné, ze kterého si můžete přilepšit.
To jsou prostředky, které by měly jít za nadstandard. Místo toho musím přiznat, že rodiče v soukromých školách školné nedávají na nadstandard, ale část musí jít na uhrazení provozních a mzdových nákladů.
Jak se změní situace ve financování soukromých škol, až přejdete pod kraje?
Obáváme se, že dramaticky. Chceme, aby normativ na jednoho žáka byl stejný pro všechny školy různých zřizovatelů. Pro školy zřizované kraji i soukromé. Podařilo se to prosadit na Slovensku, proč by to nešlo i u nás? Přechod pod kraje nemá logiku. Kraj, který je zřizovatelem vlastních škol, nebude ze svých prostředků financovat konkurenci.