Výsledky zahraničního obchodu se budou po vstupu republiky do EU nejen dopočítávat a upřesňovat jako dosud, ale budou k dispozici ještě zhruba o 17 dní později. Pro firmy, analytiky, Ministerstvo financí či centrální banku - tedy všechny ty, kdo čekají na výsledky obchodní bilance, to není příznivá zpráva. Nicméně musíme se naučit s tím žít, tvrdí celníci i statistici: je to v zájmu vývozců, kteří českou ekonomiku živí.

Výpočty budou napříště složitější, protože celkový výsledek bude znám teprve poté, až se sejdou dohromady dvě statistiky: Interstat, která zaznamená obchody uvnitř EU, a Extrastat o obchodech českých firem se státy mimo unii. Obchod se zeměmi nynější členské patnáctky a budoucí pětadvacítky bude tvořit 80 procent všech obchodů České republiky.

Vývoz a dovoz mezi zeměmi unie už nebude kontrolovat celní správa na hranicích. Celníci se přestěhují do krajských měst. Do vnitrozemí jich řada míří už nyní, popřípadě si hledají v pohraničí jinou práci.

Informace o tom, s jakou zemí, sortimentem a v jakém množství budou české společnosti obchodovat, se celníci (a potažmo i statistici) dozvědí přímo od těchto firem. Exportéři budou muset vyplňovat každý měsíc dotazníky Interstatu. Lhůty budou mít do deseti pracovních dnů od konce měsíce, kdy se transakce uskutečnila.

Povinnost hlásit příjem či prodej zboží budou mít pouze ti, u kterých překročí hodnota roční obchodní výměny jeden milion korun. Při takové sumě budou vyplňovat jen základní údaje. Podrobnější informace budou celníci vyžadovat po firmách, jejichž obchody přesáhnou hranici 100 milionů korun.

Dotazník bude proti nynějšímu celnímu řízení jednodušší. Údaje za všechny obchody v jednom měsíci mohou být podávány souhrnně na jednom papíře. Dotazníky se budou odevzdávat podle místa bydliště u příslušného celního úřadu v krajských městech. Pokud firma, která vykazuje pravidelně určitý druh obchodu, v některém z měsíců žádnou takovou operaci neprovede, musí odeslat tzv. negativní hlášení. Z něj celníci vyrozumí, že firma na svou povinnost nezapomněla, ale neobchodovala.

Údaje, které od firem celníci získají, poputují do Českého statistického úřadu. Ten přidá data o obchodech mimo unii ze statistiky Extrastatu. Získat celkové výsledky bude možné nejdříve 23. pracovní den v měsíci, který následuje po skončení transakce. Na podrobnější údaje - třeba podle druhu zboží či zemí - si analytici počkají. K dispozici je budou mít nejdříve 33. pracovní den poté. Nyní jsou všechny tyto údaje k dispozici 16. pracovní den v následujícím měsíci.

Statistici EU upozorňují, že i oni mají problémy s kvalitou dat. A počítají, že je budou mít i nadále.

Domácí legislativa v duchu EU umožňuje totiž už dnes, aby společnosti podávaly dodatečné celní prohlášení. Toho hojně využívají firmy se zahraniční účastí. U takových subjektů, které exportují auta, televizní obrazovky nebo počítače, se vyveze 50 až 80 procent jejich dovozů.

Naše ekonomika stojí na velkých vývozcích, proto je jejich komfort důležitější než to, zda analytici chvíli počítají s půlmiliardovou odchylkou. Ulehčujeme život exportérům a komplikujeme práci analytikům, jinak to nejde, tvrdí unisono celníci i statistici.

Dodatečné celní prohlášení odevzdávají v současnosti velké firmy pod zahraniční kontrolou. Zpřesňování obchodní bilance probíhá z 95 procent na straně vývozu, dovozy mají celníci spočítané lépe. To znamená jedno: statistické výsledky se nezhoršují, ale naopak se téměř vždy vylepší.

Šéf celníků Zdeněk Richter tvrdí: Nepřesným informacím o objemu vývozu se nelze vyhnout. Žádat na konci měsíce přesná čísla bylo podle něj možné tak za totality, kdy měl stát na zahraniční obchod monopol.

To nepopírají ani statistici. Ti předpokládají, že při úrovni průměrných 100 miliard měsíční obchodní výměny může odchylka činit asi půl miliardy, což prý není mnoho.

Přinejmenším porovnáním s chybami, kterých se v tuzemsku dopustil statistický úřad a celníci letos na jaře. V lednu se zjistilo, že výsledky zahraničního obchodu za rok 2002 byly o 40 mld. korun lepší, než původně oznámil ČSÚ. Omyl stál křeslo šéfku úřadu.

Pravdě neodpovídaly ani výsledky obchodní bilance za první čtvrtletí. Po jejich revizi, která snížila ohlášený schodek ze 14 na 7 mld. korun, padaly hlavy na ředitelství cel.
Související