Elektrárenská společnost ČEZ spustila personální změny v regionálních distributorech elektřiny, jejichž podíly koupila od státu.
ČEZ jako majoritní vlastník Středočeské energetické na včerejší valné hromadě firmy prosadil významné personální změny v její dozorčí radě. Do devítičlenného orgánu firmy nově dosadil své čtyři zástupce. Navíc představenstvu společnosti uložil, aby vypracovalo nové podnikatelské plány namísto těch stávajících. Včera to potvrdil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.
Po Středočeské energetické čekají personální změny i další čtyři regionální distributory, ve kterých ČEZ ovládl počátkem dubna majoritní podíly. Vše by mělo proběhnout do 13. května. Již na dnešek ČEZ svolal valnou hromadu Severomoravské energetiky a na zítřek Východočeské energetiky. Další kolo personálních změn pak bude pokračovat v průběhu příštího týdne. Na 12. května svolal ČEZ valnou hromadu v Západočeské energetice a o den později proběhne v Severočeské energetice.
Ředitel pro strategický rozvoj elektrárenské ČEZ Petr Vobořil již před časem upozornil, že vedle personálních změn čeká na distribuční společnosti i hloubková kontrola. A to včetně uzavřených smluv o dodávkách elektřiny pro letošní rok.
Vedení elektrárenské ČEZ včera oznámilo, že prodá majoritu, kterou drží v Severočeské energetice. Firma tak splní jednu z podmínek, jejichž naplněním Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podmínil spojení ČEZ a regionálních distributorů elektřiny. Vedle toho musí v doposud nezveřejněném termínu ČEZ odprodat majoritní podíly v Pražské, Jihočeské a Jihomoravské energetice.
Další podmínkou je prodej čtyřiatřicetiprocentního podílu v České přenosové soustavě. Což je společnost, která spravuje páteřní síť pro přenos elektřiny na území České republiky.
Přitom prodej podílů se může razantně promítnout do hospodaření jedné z největších společností působících v tuzemsku.
ČEZ očekává v letošním roce z podnikání zisk kolem miliardy korun. "Celkovou výši ale může výrazně změnit řada plánovaných, ale zatím nedotažených kroků," upozornil finanční ředitel elektrárenské firmy David Svojitka. Podle něj jde o prodej podílu v ČEPS, zrychlení splátkového kalendáře za distributory či prodej akcií v rozvodných firmách podle nařízení antimonopolního úřadu. "Zatím se podle českých účetních standardů držíme plánu jedna miliarda zisku," pokračoval Svojitka. Podle něj by jen případný prodej ČEPS zvedl zisk na jedenáct miliard korun.

Související