1. Inkaso daní se zvýšilo o 17 procent

Stát na daních loni vybral 1,4 bilionu korun, proti roku 2022 se inkaso zvýšilo o 17 procent. Nejrychleji rostl výběr daně z příjmů právnických osob, výrazně se zvýšilo i inkaso daně z příjmů fyzických osob. K vyššímu výběru přispělo zavedení daně z neočekávaných zisků (windfall tax) a odvod z nadměrného zisku z výroby elektřiny. Naopak se snížilo inkaso ze spotřební daně nebo daně silniční.
Hlavním daňovým příjmem státu je dlouhodobě daň z přidané hodnoty. Loni se na ní vybralo 567,2 miliardy korun. Její inkaso ale rostlo pomaleji než celkový výběr daní, meziročně se zvýšilo o téměř šest procent.
Naproti tomu výběr daně z příjmů právnických osob se meziročně zvýšil o 33 procent na 313,3 miliardy korun. Vedle toho odvedly energetické a petrochemické firmy a velké banky do rozpočtu windfall tax v objemu 39,1 miliardy korun. Od energetických společností stát vybral dalších 18,5 miliardy korun na odvodu z nadměrného zisku. Stát ovšem původně očekával, že na těchto daních získá 100 miliard korun.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později
Zaujal vás článek? Pošlete odkaz svým přátelům!
Tento článek je zamčený. Na tomto místě můžete odemykat zamčené články přátelům, když si pořídíte předplatné.
Aktuální číslo časopisu Ekonom
Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.



