České společnosti se v současné době ocitají pod enormním tlakem. Na jedné straně se musí potýkat s vysokými cenami energií a inflací. Zároveň musí podstatně měnit styl svého podnikání, aby vyhověly zvýšeným požadavkům, které na ně klade nová unijní i vnitrostátní legislativa. Opomenout nelze ani nové výzvy související s umělou inteligencí. Nyní je proto pro firmy více než kdy jindy důležité mít na své straně loajální a výkonné zaměstnance. Jakým způsobem ale zaměstnance efektivně motivovat? Odpověď na tuto otázku může přinést takzvané ESOP. Tedy program, který zaměstnancům umožňuje získat podíl ve společnosti, kde pracují. Jeho základní aspekty představuje v rozhovoru pro Ekonom Irena Kolárová, zakladatelka a spolumajitelka advokátní kanceláře Eppinger & Kolárová Legal.

Jaké jsou hlavní výhody zaměstnaneckých akciových programů ESOP?

Čím dál více klientů se nás v současnosti ptá, jak motivovat úspěšné zaměstnance ve firmě. Jedním z mechanismů, kterým se toho dá docílit, jsou právě ESOP programy umožňující zaměstnancům podílet se na hospodářském výsledku společností. Obdobné mechanismy se hojně využívají v USA, kde existují různé alternativy k těmto programům. Ty se liší hlavně tím, jakým způsobem je stát daňově a eventuálně jinými pobídkami zvýhodňuje.

Jakou formu mohou participační programy mít?

Mohou mít podobu opčního práva zaměstnance nabýt v budoucnu při splnění podmínek podíl ve společnosti. Program může být nastaven i tak, že umožní zaměstnanci pořídit podíl a stát se společníkem rovnou. Kvůli absenci právní regulace je při zapojení zaměstnance třeba připravit řadu právních dokumentů a často je nutné upravit korporátní dokumenty. Někdy je vhodné založit i speciální společnost nebo svěřenský fond, který je společníkem místo zaměstnanců, a ti se pak programu účastní jejich prostřednictvím.

Kdyby stát podpořil vznik legislativního rámce pro zaměstnanecké programy, zvýšil by tím stabilitu byznysu.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.