Jak podle Vás může nový prezident pomoci české ekonomice a českému byznysu? Který z dvojice kandidátů tuto představu naplňuje lépe?

Koho chce byznys za prezidenta

Rolí prezidenta by mělo být zejména dobře zemi reprezentovat ať už na národní či mezinárodní úrovni a tím otevírat dveře i českému byznysu. Pro většinu českých firem je nejzásadnější evropský trh a co nejjednodušší přístup na něj, včetně co nejnižších nákladů na obchod. Z dvojice kandidátu se pro přijetí eura vyjádřil pozitivně pouze pan Pavel, který i tímto potvrzuje, že narozdíl od pana Babiše chápe základní ekonomické principy.
Prezident jistě může pomoci svými kontakty, zahraničními cestami a dalšími tradičními nástroji, kterými disponuje. Klíčová je dle mě však jeho dlouhodobá vize směřování ČR, její komunikování jak vládě, tak široké veřejnosti a s její podporou pak vytváření celospolečenské poptávky po naplnění této vize. Já osobně se ztotožňuji s tím, co prezentuje v rámci svého programu jako vizi pro ČR Generál Pavel, který uvádí mezi svými prioritami tlak na posun české republiky z montovny na zemi, kde se podporují firmy tvořící pracovní místa s vysokou přidanou hodnotou. Za mě tedy jednoznačně Generál Pavel.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Dle ústavy je prezident republiky hlavou státu. Dle jeho přísahy zastává zájmy všeho lidu dle nejlepšího vědomí a svědomí.
Prezident by měl opravdu aktivně Českou republiku důstojně reprezentovat, budovat důvěru v naši zemi, její ekonomiku, zástupce byznysu.
Být morální autoritou, která pomáhá šířit dobré jméno naší země.
Pomáhá v šíření dobrého jména našich úspěšných podnikatelů, těch, kteří hledají hluboký princip svého podnikání doma, ve světě.
Věřím, že pan Petr Pavel okolo sebe vytvoří takový tým odborníků, že tuto moji představu bude naplňovat.
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
Prezidentská funkce nijak nepočítá s nějakým pomáháním byznysu a je to tak dobře. Byznysu se nejlépe pomůže, když se mu shora nepomáhá.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Slušným, předvídatelným, prozápadně orientovaným chováním při reprezentaci země. Držením hodnot dovnitř státu. Petr nebo Pavel, oba budou správně, zkrátka PxAVEL na HRAD :-)
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Začnu tou jednodušší stranou. Babiš měl již dostatek času, aby všem dokázal, že mu jde hlavně o jeho byznys/moc. Jakékoli potřebné a nepopulární kroky jsou zcela vyloučené. Často jsem přemýšlel, zdali lidé vědí, že pro zachování moci rozhazuje populisticky jejich peníze a nikoli svoje. Současně jeho team vnímám tak, že hlavním kritériem je být puslušný a teprve pak odborník. Suma sumárům, nic nového a hezkého nečekám. U generála je věc nejistá. Nemáme dostatečnou zkušenost s jeho způsobem rozhodování v civilních věcech. Není ekonom, takže bude zásadní, komu bude naslouchat.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Český prezident má jen malé možnosti, jak reálně ovlivňovat ekonomiku. Jednou z mála možností, jak může prezident pomoci, představují podnikatelské mise. Díky svému politickému vlivu může prezident otevřít dveře ke spolupráci v různých zemích, kam by se jinak podnikatelé a firmy z Česka dostávali jen těžko. Který z těchto dvou finalistů prezidentské volby bude podnikatelům více pomáhat, nelze v tuhle chvíli říct.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Prezident by neměl aktivně dělat byznys nebo se prezentovat jako největší odborník na ekonomii, tak jako dva předchůdci. Měl by hlavně spojovat lidi. Tento stát potřebuje hlavně člověka, který respektuje ústavu, ctí zákony a zásady slušného chování. Volba je tedy jasná.
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Může mu pomoci jedině a pouze osobním nadšení pro věc = pro pracovitost, zodpovědnost, iniciativu a bezdotační férové podnikání. To zcela evidentně ostudný Andrej Babiš nemůže, takže volba je jasná.
Ondřej Tyleček
Ondřej Tyleček
Managing Director Fairy Tailors
Od nového prezidenta očekávám silnou podporu znalostní ekonomiky a inovací, stabilní a předvídatelná rozhodnutí a podporu přijetí Eura. Tuto představu ve všech bodech daleko lépe naplňuje pan generál Petr Pavel.
Jan Silber
Jan Silber
zakladatel jobportálu Jobstack.it
Konkrétní pravomoci prezidenta v této oblasti jsou poměrně omezené, takže podle mě záleží na jeho případné aktivitě při jednání s vládou nebo zahraničními partnery. Jednoznačně v této, ale i ostatních oblastech, preferuji p. Pavla, který již prokázal, že nemyslí jen na sebe!
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Andrej Babiš svoji populistickou politiku rozdával nesmyslně více jak jakýkoliv levičák . Spustil inflační vlnu extremním navyšováním mezd ve státní správě bez toho , že by něco za to požadoval. Petr Pavel není ekonom což je dobře , protože prezident má na starosti úplně jiné záležitosti a ekonomiku doufejme ponechá odborníkům .
Radek Špicar
Radek Špicar
viceprezident Svazu průmyslu ČR
Prezident byznysu nejvíce pomůže když do zahraničí nebude vyjíždět bez firemních delegací a do rady ČNB bude jmenovat respektované odborníky, kteří kvalitně připraví přechod od české koruny k euru.
Související