1. Česko i EU stanovily stropy pro energie
Česká vláda představila svůj plán na zastropování cen energií. Maximální cena silové elektřiny pro maloodběratele má činit šest korun včetně DPH za jednu kilowatthodinu, u plynu to mají být nejvíce tři koruny za kWh. Vliv na výši záloh bude mít cenový strop od listopadu, stát na opatření podle vlády dá maximálně 130 miliard korun. Analytici očekávají, že náklady budou podstatně vyšší.
Včetně regulované složky se celková cena elektřiny bude pohybovat mezi sedmi a devíti korunami za kWh. Za stejné ceny by měly elektřinu a plyn nakupovat i samosprávy či veřejné instituce prostřednictvím státního obchodníka s energiemi.
Cenový limit se bude z malých a středních firem týkat u elektřiny těch, které jsou na síti nízkého napětí, v případě plynu podniků s odběrem do 630 megawatthodin ročně. Vláda rovněž chystá řešení pro velkoodběratele, jeho detaily ovšem do úterní uzávěrky týdeníku Ekonom nebyly zveřejněny.
Zastropování cen energií se připravuje i na celounijní úrovni. EU ovšem hodlá ceny regulovat hned na straně výroby, nikoliv až spotřeby. Státy EU se chystají zastavit cenu elektřiny na 180 eurech (zhruba 4400 korun) za megawatthodinu pro výrobce energie z jádra, uhlí a obnovitelných zdrojů, jako jsou solární a větrné elektrárny (s regulací cen elektřiny vyrobené z vodních zdrojů plán nepočítá).
Evropské zastropování cen elektřiny znamená, že peníze utržené nad 180 eur výrobci odevzdají státu. Ten z nich bude moci dotovat domácnosti, veřejný sektor nebo živnostníky, aby jim snížil faktury za energie.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později