Navzdory covidové situaci nemají firmy problémy se splácením závazků. Objem takzvaných úvěrů v selhání, které jsou 90 dní po splatnosti, neroste. Zájem o firemní financování se naopak zvyšuje, říká výkonný ředitel ČSOB pro firemní bankovnictví Pavel Prokop.

Jak ovlivňuje skokové zvyšování úrokových sazeb ČNB firemní úvěry a financování?

Pro soukromý i firemní sektor cena peněz navazuje na základní repo sazbu, která za posledního půl roku vzrostla o 2,5 procentního bodu. To je bezprecedentní skokový nárůst, kterým se ČNB bezesporu snaží dostat pod kontrolu zrychlující se inflaci. Sazby poskytované komerčními bankami včetně ČSOB se od této sazby následně odvozují. Konkrétně se tedy odvozují od sazby PRIBOR, která je ale navázána právě na repo sazbu.

Už se to tedy v úrokových sazbách u úvěrů projevilo?

Poslední rozhodnutí ČNB o zvýšení základní sazby o 1,25 procentního bodu je ze začátku listopadu. Většina investičních úvěrů je tím pádem ještě zafixována za ty původní sazby. Nové nabídky už ale tuto novou vyšší cenu peněz reflektují.

Můžete být konkrétnější, jakým způsobem ji reflektují?

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.