Koronavirová pandemie znamená pro cestovní ruch katastrofu, jakou dosud nezažil. Loni na jaře se cestování prakticky zastavilo a ve velkém útlumu zůstává i letos. V prvním čtvrtletí letošního roku turistické destinace napříč světem přivítaly téměř o 200 milionů turistů méně než před pandemií. Nejpostiženější je Asie, kam letos ve srovnání s rokem 2019 přijelo o 94 procent turistů méně. Druhý největší pokles turistiky − o 83 procent − hlásí Evropa. A Česko v rámci ní patří k nejhůře zasaženým zemím.
Před pandemií generoval český cestovní ruch ročně kolem 300 miliard korun tržeb a tvořil zhruba tři procenta hrubého domácího produktu. Z pohledu celé české ekonomiky se tak mohl zdát jako trpasličí odvětví. Důležité ale jsou multiplikační efekty, které tuzemskému hospodářství přináší. Jsou na něj navázána další odvětví, jako je gastronomie, kultura, ale třeba i prádelny a řada dalších služeb. V úhrnu tak celkový příspěvek cestovního ruchu k tuzemskému HDP přesahoval šest procent.
V loňském roce přijelo do Česka o polovinu turistů méně než před pandemií. Celkem jich bylo necelých 11 milionů. Češi v rámci republiky sice alespoň v létě cestovali výrazně více než před pandemií, to ale výpadek zahraniční poptávky nedokázalo plně nahradit. A letošní první čtvrtletí nebylo kvůli nucenému uzavření horských středisek lepší. Počet hostů ubytovaných v tuzemských hotelech, penzionech a apartmánech se propadl o 90 procent. Zhruba stejnou měrou propadly také tržby.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 90 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později