Byli byste pro to, aby všichni podnikatelé včetně živnostníků museli povinně mít datovou schránku? Je vhodné, aby jim stát tento způsob komunikace nařizoval zákonem?

Datová schránka pro podnikatele

Jan Lát
Jan Lát
finanční ředitel, BENEŠ a LÁT a.s.
Považuji datovou schránku za užitečnou. I kdybychom ji nemuseli mít, využíval bych její funkci pro komunikaci se státní správou.
Jsem příznivcem pozitivní motivace a tak bych viděl jako rozumnější než nařízení použití datové schránky zákonem, zveřejnění / zdůraznění jejích výhod pro uživatele.
Jindřich Fikar
Jindřich Fikar
majitel čokoládovny Fikar
Stát už toho nařídil tolik, že každý další zákaz je další otrávená kapka v moři byrokracie. Stát už dnes může všechno, jenom se to tak neví a zákazy se nevymáhají. A sám stát reálně nemusí nic. Fakt je takový, že když policajt bude chtít a vy nebudete mít za zadkem tlupu právníků, nepřejdete správně ani silnici. Stát vám může poslat do domu Úředníka, zabavit vám bez soudu libovolné množství peněz dle Úředníka, na Úředníka nesmíte zvýšit pod pokutou hlas......... ale použitelný Zákon napsat nedovedou . No , máme se na co těšit. Jak by řekli v Pánu prstenů.... Nastává čas Úředníků.....
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Ano.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Povinnost používat datové schránky pro všechny podnikatelské subjekty a živnostníky bych rozhodně uvítal, zlepšilo by to podnikání v celém Česku. Komunikace s některými firmami je v současnosti velmi problematická. Pokud by stejně jako u státní správy platilo pravidlo prokazatelného doručení, odpadla by spousta problémů.
Tomáš Mertlík
Tomáš Mertlík
generální ředitel a majitel Batist Medical
Nesouhlasíme. Jsou efektivnější digitální nástroje pro komunikaci. Ovšem jako jedna z alternativ je vyhovující.
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Já osobně ‚datovku‘ mám a je mnoho důvodů, proč je lepší ji mít. Ale aby mi to stát nařizoval, tak to je nesmysl. Trochu mě mrzí, že je uživatelsky nedotáhnutá a vlastně i generátor peněz, protože prostor je nepřiměřeně drahý. Takže za mě služba, která mi připomíná google disk - má moje data a já ji platím, že je tam mohu mít. Datová schránka musí udělat něco pro lidi a budou ji chtít, zatím je to nepříjemná služba i díky tomu, že lidé musí stále měnit hesla a neposkytuje žádný prostor zdarma, k ukládání dalších nutných dokumentů.
Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
Dlouho jsem váhal, než jsem napsal ANO. Přemýšlel jsem o těch svobodných lidech, kteří nechtějí být zaměstnáni, od nikoho nic nechtějí, sami se uživí a my po nich stále něco požadujeme. Dnes ale i drtivá většina z nich má bankovní účet, kreditní kartu, elektronické komunikaci se nevyhnou.
Možnosti datových schránek jsou obrovské, je to jeden z pevných bodů, které mohou vést k mnohem efektivnější komunikaci, správě.
Bohužel ale stát tyto příležitosti není schopen realizovat. Jsme např. pozadu s elektronickou fakturací, stále si vyměňujeme papíry, skenujeme, tiskneme, opisujeme, ach jo.
Ladislav Brázdil
Ladislav Brázdil
generální ředitel Závodů lehkých konstrukcí Loštice (ZLKL)
Je to vytržené z kontextu. Komunikace se státní správou není koncepčně vyřešená, dokud datová schránka není jednoduchý nástroj pro komunikaci se všemi úřady (s příjemným uživatelským rozhraním), nedává smysl to chtít po všech, vč. živnostníků. Pokud to bude zjednodušovat život, většina podnikatelů a živnostníků na tento typ komunikace stejně přejde sama. Povinnost datové schránky pro všechny má ještě čas.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Stejně, jako je povinnost podat daňové přiznání, by měla být povinnost podnikatele umožnit doručení dokumentů. Urychlilo by to mnohé. Jestli je vedlejším efektem redukce počtu prázdných živnostenských listů, tím lépe
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
V tomto případě ano. Myslím, že není problém toto zvládnout.
Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Když se snažíme dohonit u nás v Lightway jakéhokoliv živnostníka, protože si třeba odebral křišťálové světlovody Lightway a zapoměl uhradit fakturu, tak se datová schránka hodí. Proto jsem Pro zřízení datových schránek všem živnostníkům.
Markéta Stržínková
Markéta Stržínková
ředitelka pobočky Atradius Česká repubika
Určitě, datovka zlevňuje a zrychluje to komunikaci se státem a naopak.
Tomáš Jelínek
Tomáš Jelínek
výkonný ředitel Century21
Rozhodně ANO, nicméně je potřeba zmínit, že hodně státních a municipálních orgánů práci s datovou schránkou nezvládá a stále dostávám dopisy s pruhem. Takže povinnost pro všechny, tedy i státní orgány, policii atd. Je až s podivem, jak málo věcí lze přes datovou schránku řešit, stále. Otázkou je pak ale i uživatelská přívětivost, kde provozovatel dost zaspal podle mne dobu, ale to může být jen otázka názoru
Lukáš Vondráček
Lukáš Vondráček
partner ve společnosti ELAT
Ne, rozhodně to není vhodné. Ostatně, sám model DS mi v porovnání třeba s řešením v Německu přijde takový "náš". Daleko více bych uvítal, kdyby se stát napřed zorientoval v tom co a jak sám dělá (to ještě nedokázal ani prohnat inventurou), provedl procesní a datovou optimalizaci (to je v kontextu naší "elektronizace státní správy" zatím jen sci-fi a vlastně všichni uvnitř se toho ponejvíc jen bojí), racionalizoval požadavky, a to nejen na podnikatele, které zatím jen vrší na sebe, vč. zjevných alogismů, duplicit a nesmyslů - a teprve pak snad možná zase s něčím obtěžoval.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Asi s tím nemám problém . Má to výhody . Pokud je to smysluplné tak s takovým zákonným nařízením souhlasím. Problém je v tom ,že když dokument , který dojde datovkou chci předat na další úřad tak musím běžet na poštu a nechat si jej ověřovat. Když bude tento nesmyslný postup v zákoně vyřešen, tak souhlasím .
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Rozhodně ano. A současně s tím bych rád slyšel od státu, kolik peněz tímto krokem ušetří. Osobně vidím problém v tom, že přestože státní sféra investuje do technologií miliardy ročně, tak nepozoruji adekvátní zvyšování efektivity, naopak počty státních záměstnanců stále rostou.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Datová stránka určitě každému, kdo ji používá, značně zjednodušuje komunikaci s úřady. Dovedu si ale představit případy, kdy podnikatel či živnostník upřednostňuje klasickou formu komunikace. Nařizovat používání datové schránky povinně nepovažuji za dobrý nápad, jak pro využívání digitálních služeb získat důvěru lidí.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Klidně. Ale až potom, co se vytvoří uživatelské rozhraní odpovídající 21 století.
Související