Boj majitelů fotovoltaických elektráren se státem, který vypukl před více než deseti lety, v období takzvaného solárního boomu, vstupuje do další fáze. Vládní novelizace zákona o podporovaných zdrojích energie navrhuje fotovoltaice nejnižší povolenou míru výnosnosti ze všech obnovitelných zdrojů. Majitelé slunečních zdrojů se bouří. "Novela je vůči nám diskriminační, stát jde zcela bezdůvodně proti nám. Mnoho vlastníků fotovoltaik může zkrachovat," říká v rozhovoru pro Ekonom Jan Krčmář, předseda představenstva Solární asociace.
Za solárním boomem v letech 2009 a 2010 v Česku stál tehdejší prudký pokles nákladů na pořízení fotovoltaiky, zejména solárních panelů. Státem garantované výkupní ceny elektřiny z těchto výroben se najednou staly mimořádně výhodné. Na solární podnikatele byly později uvaleny speciální daně. Majitelé elektráren se proti změně podmínek bránili u několika arbitráží, drtivou většinu z nich prohráli. Provoz fotovoltaik Česko dotuje zhruba 29 miliardami korun ročně. Podle studie poradenské společnosti EY se nicméně 14 miliard z jejich provozu vrátí do veřejných rozpočtů.
Proč by novela, která je v tuto chvíli ve sněmovně ve druhém čtení, tolik poškodila majitele solárních elektráren?
Protože zavádí příliš nízké výkupní ceny elektřiny z fotovoltaik. Takzvané vnitřní výnosové procento čili maximální výnosnost projektu má být pouze 6,3 procenta ročně po dobu dvaceti let. Drtivá většina elektráren ale vznikla před více než deseti lety a tato sazba je méně, než za kolik si tehdy lidé a firmy pořizovali úvěry. Na konci první dekády současného století byly úvěry po finanční krizi velice drahé. I s úrokem činily šest až devět procent.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později