Covid už je v Evropě téměř rok. Jak se během té doby vyvíjely investice do rozvoje vaší firmy? Utlumili jste je, nebo v některé oblasti i navýšili? Jaké investice plánujete pro letošní rok?

Firemní investice během pandemie

Miroslav Jandečka
Miroslav Jandečka
řídící partner, poradenská společnost BDO
V žádné oblasti jsme investice neomezovali. Covid velmi urychlil potřebu investic do IT infrastruktury, technologií a IT bezpečnosti. Zaměřujeme se na využití softwarových robotů, automatizaci práce účetních a auditorů. Tyto oblasti jsou naší prioritou i v letošním roce.
Jiří Stabla
Jiří Stabla
zakladatel Konopných lékáren, Konopne-lekarny.cz, Stabla
Vzhledem k tomu, že jsme se značkou Fitcann začali těsně před vypuknutím pandemie, tak jsme také mnoho našich plánů museli omezit. Investice v řádů milionů šla hlavně do kvality produktů. Zvolili jsme vazelínu místo ropy z přírodních vosků, která bude v budoucnu trend, ale také jsme se zaměřili na investice do online a outdoor marketingu. V tomto roce bychom rádi uplatnili investice na vývoj kvalitních produktů, to si myslíme, že má smysl v celém týmu. S investicemi jsme ovšem nyní velice opatrní, protože je třeba vitálně začít, a to se nám daří, lidé se vracejí.
Tomáš Prajzler
Tomáš Prajzler
Regionální ředitel Talentor Advanced Search
Rozhodně utlumili a každý náklad velmi zvažujeme. Investovali jsme primárně do nového CRM. Letošní rok vypadá tak, že bychom mohli rozšiřovat team, který se věnuje výběru a vyhledávání zaměstnanců v oblasti IT, protože tam se nám aktuálně velmi daří.
Arthur Braun
Arthur Braun
advokát a managing partner v bpv Braun Partners
Asi jako většina firem jsme více investovali do IT. Dané období home office kvalitní home office strukturu, videoconferencing a zabezpečení dat prostě vyžaduje.
Naopak náklady za marketing, konference, za cesty za klienty a různá externí školení klesaly - nebyly příležitosti.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
V roce 2020 jsme realizovali několik menších investičních záměrů . Na rok 2021 až 2022 plánujeme další větší investice. Včera jsem narazil na program investičních pobídek formou slevy na dani z příjmu ! Jednoduchý , dokonalý program který nás bude motivovat a vlastně nebudou téměř žádné náklady na jeho administraci. Odklepne to úředník FÚ. Aspoň doufám , že to nedopadne jak většina COVI komplikovanách podpor ! A navíc nebudeme čekat na peníze , protože státu o to zaplatím méně na daních.
Také schválení zrychlených odpisů na roky 2020 až 2021 je velmi dobrý nástroj na povzbuzení investic.
Tomáš Mertlík
Tomáš Mertlík
generální ředitel a majitel Batist Medical
Zainvestovali jsme do výrobních technologií a nakoupili jsme linky na výrobu roušek. V současné době vyrábíme 10 miliónů nanoroušek měsíčně. Investujeme do rozšíření výrobních prostor pro výrobu chirurgických setů a jednorázového krytí na rány. Výrazně jsme také investovali do nové digitální platformy, která umožní nákup našich produktů široké veřejnosti. Zároveň investujeme do nových administrativních prostor v pražském Karlíně. Nově na vlastní náklady také zajišťujeme zaměstnancům plošné PCR testování. Zdraví našich zaměstnanců je přednější než zisk firmy.
Jakub Brandalík
Jakub Brandalík
ředitel společností Lightway a Wirtuuu
Za kovidový rok jsme investovali do nového, bočního křišťálového světlovodu Lightway, který vede denní světlo z fasády budovy, hluboko do temného interiéru, kde nejsou okna. Vývoj měl dramaticky namále a vzhledem k situaci v ekonomice byla polovina lidí ve vedení firmy proti dokončení. Nakonec jsme však vývoj dokončili a fasádní typ se dobře uchytil. Na trhu je tak křišťálový světlovod Lightway ještě více výjimečný.
Investice se překvapivě vrátila během 5 měsíců, což bylo zasloužené vítězství těch, kteří prosazovali dokončení vývoje a uvedení do výroby.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Development je běh na dlouhou trať, plánujeme proto na mnoho let dopředu. Jen získat všechna povolení pro rezidenční projekt trvá pět a více let. Jeden rok tak z tohoto pohledu nehraje žádnou velkou roli. V developmentu jsou hlavní investice do pozemků. Ty nakupujeme průběžně a nepřetržitě. Díky tomu patříme k největším soukromým vlastníkům pozemků vhodných pro bytovou výstavbu v Praze a blízkém okolí, kde vlastníme půl milionu metrů čtverečních. Na nich plánujeme výstavbu 7000 bytů za více než 30 mld. Kč. Jen na Zličíně jich postavíme kolem 2000 a v Hostivaři dalších 800 bytů.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Investujeme do všech projektů, které jsme rozhodli už před pandemií a tempo investic dále zvyšujeme, jsme technologická firma.
Základní dva směry i nadále jsou ABRA Gen, výkonný ERP pro úspěšné velké a střední podniky a ABRA Flexi, online ekonomický systém pro menší dynamické firmy.
Jiří Machálek
Jiří Machálek
ředitel společnosti West Media
Pochopitelně, že i DinoPark snížil své plánované investice. Zcela jsme prozatím například opustili myšlenku nového parku v Itálii, který byl plánován. Nicméně pokud bude léto otevřené, jsme připraveni na plnohodnotnou sezónu. Novou investicí je pořízení flotily osmi Jeep Wranglerů v barvách DinoParku a zcela nová atrakce druhohorního hurikánu, kterou zpřístupníme ve vybraných parcích během jara.
Richard Baar
Richard Baar
CEO a zakladatel společnosti Daktela
V průběhu posledních 12 měsíců se trh cloudových online služeb v Česku a na Slovensku rozjel extrémním způsobem. V Daktele to vyústilo především v razantní investice do nových zaměstnanců, protože poptávka po cloudové zákaznické péči podporující nativně homeoffice se navýšila o desítky procent. Současně jsme alokovali další investice do globální expanze na zahraniční trhy, kde je poptávka podobná a lokální nabídka řešení naopak velmi malá.
Tomáš Jelínek
Tomáš Jelínek
výkonný ředitel Century21
Jsme realitní sítí, kde i přes velmi náročné podmínky, pokračujeme ve všech investicích do rozvoje firmy, především do digitalizace a moderních technologií a procesů, které nám umožňují komunikovat s klienty po internetu.
Karolína Topolová
Karolína Topolová
generální ředitelka AAA Auto
Zvýšili jsme investice do on-line prodeje ojetých vozů tak, abychom nahradili výpadky, způsobené lockdowny, kdy byly naše provozovny z rozhodnutí vlády zavřené. Díky tomu se nám postupně podařilo dostat až na více než polovinu prodaných aut, i když jsme mohli využít jen prodej mimo provozovny. Investice se týkaly zejména posílení IT technologií a rozvoje vlastních aplikací pro výkup, prodej a komunikaci se zákazníky. V letošním roce se chystáme na zahájení významného projektu v oblasti obchodu s ojetými vozy v západní Evropě. Pokud se pandemická situace zlepší, vrátíme se i k expanzi v Polsku.
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Nehledě na to, že naše hlavní činnost související s pohybem osob bez ohledu na hranice a vzdálenosti byla rok trvající pandemií téměř rozmetána, investujeme do firemní infrastruktury a do nových aplikací v řádech vyšších desítek milionů. Ekonomicky stabilní firemní zázemí nám umožňuje překlenout toto období a soustředit se na budoucnost.
Jan Silber
Jan Silber
zakladatel jobportálu Jobstack.it
Celkové investice na rozvoj firmy jsme navýšili. Podobně jako hodně dalších firem jsme se dále zaměřili na digitální produkty a jejich rozvoj do kterého teď investujeme většinu volných prostředků. Letos v tomto trendu pokračujeme, snažíme se v rámci možností zrychlit implementaci naší digitální platformy a to odpovídají i investice.
Pavel Koutný
Pavel Koutný
ředitel rodinné oděvní firmy Koutný
V roce 2020 jsme dokončili velké stavební projekty v hodnotě 70 mil. Kč a na tento rok jsme naplánovali investice do posílení a modernizace výrobního a vývojového SW v objemu 3 mil. Kč. Investice pro další roky budeme pečlivě zvažovat, hlavní zaměření bude na optimalizaci nákladové stránky firmy, posílení tržního podílu a zachování plynulého cash flow.
Související