Krátce po druhé světové válce začalo být všem vojenským i politickým stratégům jasné, že s právě nadcházejícím úsvitem jaderných zbraní se značně mění pravidla hry na světovém mocenském kolbišti. Klasická situace z teorie her: devastující síla jaderného arzenálu dává zcela jasnou výhodu té straně, která udeří jako první. Americká vláda a armáda se začínají velmi obávat, že toto je pro Sovětský svaz tak silné lákadlo a příležitost, že neodolá a provede na USA jaderný útok jako první. Jak tomu mohou USA zabránit? No přece jedině tak, že na Sovětský svaz zaútočí ještě dříve. Ale to Sovětský svaz dozajista ví, a proto se pokusí zaútočit na USA ještě dříve. Jenomže USA vědí, že Sovětský svaz ví, a proto… Riziko preemptivního jaderného úderu tedy neúnosně stoupá.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.