Zimní ráno je to sice toho druhu, že je stále nutný kabát, ale slunce slibuje, že den bude hezký a hlavně: vzduch už voní jarem i uprostřed rušného pražského Karlína. Závan příjemné, skoro jarní vůně však brzy zmizí, protože se s fotografem proplétáme zaprášenou stavbou. S námi je tu i šéf centrálního nákupu a správy nemovitostí sítě zdravotnických laboratoří a klinik společnosti EUC Filip Fencl. Manažer rozsáhlého zdravotnického zařízení zhruba se třemi tisíci lidí napříč celou Českou republikou, k nimž patří ambulance i laboratoře pro vše podstatné, co pacient potřebuje, ale i například centra pro VIP péči, jako je Canadian Medical Clinic či Premium Care v Nemocnici Na Homolce. Právě s ním strávíme dnešní den. A mimo jiné koupíme rentgen. Ale nepředbíhejme.

Teď tu stojí na stavbě, rozhazuje doširoka rukama a nadšeně ukazuje, kde bude jaká ambulance. Nejde o novou budovu, klinika Rubín tu již byla, momentálně ale prochází rekonstrukcí, jako řada dalších staveb ze sítě EUC, a právě Filip Fencl za stavbu zodpovídá. První na řadu přišly ty nejstarší budovy v síti klinik a laboratoří, kam bylo nutné dostat další nejnovější přístroje a jak moderní technika, tak pacienti se do nich už dohromady nevešli. Dalším důvodem vlny rekonstrukcí je, jak Filip Fencl říká: zatraktivnit prostředí pro pacienty tak, aby odpovídalo standardům péče třetího tisíciletí.

Téma staveb a přestaveb jej evidentně baví. Není divu. Nové sídlo centrály EUC, respektive její kanceláře na pražském Veleslavíně, vyhlásila odborná porota letos v lednu ve speciální kategorii Environment Friendly Kancelářemi roku 2018. To znamená, že jsou nejlepší z pohledu dopadů na životní prostředí při výstavbě a provozu. Dbali tu i na takové detaily, jako je inteligentní ovládání osvětlení či teploty budovy nebo použité koberce. To všechno nám manažer vypráví cestou v autě při přesunu z kontroly stavby na centrálu.

Manažer v Mini Cooperu s citem pro elektrosvět

Mimochodem: sedíme v Mini Cooperu v závodnických zeleno-červených barvách, což je auto, jakým jsme ještě s žádným manažerem nejeli. A vlastně by mě ani nenapadlo, že jím jezdí někdo jiný než nadšenec ženského rodu. Takže se spokojeně usmívám, protože si jízdu užívám a jsem překvapena tím, jak je tento zvenčí brouček uvnitř prostorný a pohodlný. I fotograf, někdejší basketbalový reprezentant, nemá problém s místem.

"No jo, ale to je auto ženy. Dnes jsem si ho půjčil, protože pro přejezdy Prahou a pro parkování je prostě praktičtější," říká pragmaticky Filip Fencl. Sám má na starosti i autopark ve firmě EUC, takže nás hned po zaparkování v podzemí veleslavínské centrály vede naproti a ukazuje na auto v zásuvce. Dobíjí se. "Je to ekologické a pro dojezdy po Praze dokonale praktické, takže tady ještě přibude další nabíječka," komentuje to a ukazuje na zeď vedle. "Škoda, že tu nevidíte naši firemní flotilu s novými logy, ale všichni ostatní kolegové jsou zjevně v terénu," rozhlíží se po prázdných parkovacích místech.

Filip Fencl (48)

Ředitel centrálního nákupu a správy nemovitostí sítě EUC a. s. V oblasti obchodu a nemovitostí se Filip pohybuje více než dvacet let. Své bohaté zkušenosti získal na manažerských pozicích velkých investičních společností. Ve zdravotnictví působí posledních sedm let. Na pozici ředitele centrálního nákupu a správy nemovitostí se věnuje zejména řízení nákupu zdravotnických přístrojů a zdravotnického materiálu. Je členem představenstva EUC Real Estate a. s., kde má na starost strategický rozvoj a řízení správy nemovitostí.

Filip je ženatý a má dvě děti. Ve volném čase rád skáče s padákem, dokonce byl v reprezentaci v paraglidingu. Miluje jízdu na motorkách.

Výtah nás vyváží do sídla firmy a první, co mě zaujme, je příjemné ticho. Na prakticky plně otevřené prostory, až na pár uzavíratelných zasedacích místností, je právě toto jasným znakem budovy, kde o kancelářích a pracovním prostoru někdo vážně přemýšlel. Nepřekvapí naopak, že zasedačky se tu jmenují JIP, Operační sál, Kardio a podobně. Jinak by to nebyla ani lékařská firma. Ta nejmenší zasedací místnost má jen ministoleček pro dva a v podstatě slouží také jako kancelář pro někoho, kdo potřebuje momentálně nerušeně a svobodně komunikovat s kolegou nebo vnějším světem.

Jinak ovšem zdejší flexibilní kanceláře vypadají spíše jako moderní obývák než místo, kam člověk chodí pracovat. Všechno tu ještě voní novotou. Však se sem také firma stěhovala těsně před Vánoci. Což má také svůj příběh.

Chci kompenzaci: velkou snídani pro zaměstnance

Sotva si odložíme, míříme na poradu s důležitými vedoucími zaměstnanci. "Andreo, co hoří? Výběrové řízení na reagencia pro laboratoře, že? To bych potřeboval vědět obratem, v jakém je to stavu? Je to přece jen velký finanční objem," obrací se šéf postupně na každého z podřízených. "Jirko, jak vypadá dohoda na kompenzacích? Taky zakrytí sádrokartonem a řezání je zcela přesný proces, na jak dlouho je rozpočítaný a jak moc nás omezí?" obrací se na dalšího kolegu. Odpověď, že se to stále protahuje a termíny se stornují a posouvají, jej neuspokojí.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.