Když vystoupíte na stanici metra Letňany, okolo vás jen poli profukuje vítr. Právě zde na více než 30 hektarech ale má podle Andreje Babiše stát nová vládní čtvrť.

Původně se předseda vlády chtěl dostat k pozemkům hlavního města směnou za státem vlastněný zámek Veleslavín (viz Ekonom č. 1/2018), nyní vyjednává výměnu za dobudování Městského okruhu a převedení karlínských kasáren a Nemocnice Na Bulovce pod Prahu.

Pozornost se tak nyní upřela na čím dál pravděpodobnější výstavbu nové úřednické čtvrti za 10 mi­liard korun. Změna opuštěných polí na jedno z nejdůležitějších center Prahy však samozřejmě prospěje i majitelům okolních pozemků. Týdeník Ekonom zmapoval vlastnické vztahy okolo zamýšlené výstavby.

Na výrazně zajímavější prodejní ceny se mohou těšit developeři, kteří nedaleko již vlastní pozemky. Nový ruch jistě prospěje i sportovnímu Letišti Praha Letňany, za kterým stojí skupina PPF. A razantní zhodnocení nynější orné půdy čeká i mnoho malých soukromníků.

Bez lepší dopravy to nepůjde

Premiér v poslední době nic tak neprosazuje jako právě novou čtvrť. "Z Letňan by se stala exkluzivní čtvrť, protože už od samého začátku jsme tam plánovali výstavbu nejen úřadů, ale i školek a bytů. Je to obrovská pobídka i pro byznys. Vyrostou obchody, restaurace, bary. Dál bychom kromě administrativního centra pro 10 tisíc úředníků postavili i novou nemocnici, kam by se přestěhovala Bulovka. A vybudovali bychom 1300 bytů." A dodává, že tu novou exkluzivitu by si užili i okolní vlastníci: "Určitě budou mít radost i obyvatelé okolních vesnic, protože hodnota jejich nemovitostí bude úplně jiná než dnes."

Infografika: Babišova čtvrť prospěje PPF i developerům. Jen dominikáni zbohatnout nechtějí

Primátor Prahy Zdeněk Hřib, který měl projekt ještě nedávno za "úřednické ghetto", pomalu obrací, podobné je to se starosty jednotlivých městských částí, se kterými se dosud nikdo nebavil. "Nikdo z nás, zástupců městských částí Praha 9, Praha 18, Praha 19 a Praha-Čakovice, které jsou dotčeny plánovaným projektem, nesouhlasí s dosavadním průběhem jednání, tedy o nás bez nás," zlobí se starosta Letňan Zdeněk Kučera (ač je také z hnutí ANO jako premiér). A dodává, že na jednání se starostové "malých" Prah budou zajímat především o dopravu, která by s novou čtvrtí jistě výrazně vzrostla: "Prioritou − a to nejen městské části Praha 18 − je vyřešení aktuálního dluhu v dopravě a občanské vybavenosti."

Letiště, které se Kellnerovi vyplatí

Vedle starostí pro starosty ale nová vládní čtvrť znamená i potenciálně radostné zprávy pro vlastníky sousedních pozemků a nemovitostí. "Rozhodně by to bylo přínosem pro majitele zdejších nemovitostí, neboť by se zároveň zvedly i ceny jejich bytů a pozemků," potvrzuje Kučera.

Klíčových je zhruba 30 hektarů pro samotnou vládní čtvrť, kde je majitelem stát nebo hlavní město.

Zajímavé jsou však i vlastnické vztahy okolo tohoto obřího pozemkového čtverce, který chce premiér proměnit na obdobu pařížského La Défense a dalších administrativních středisek světových metropolí.

Ze severu k pozemkům přiléhá Letiště Praha Letňany, jediné letiště, které je nyní v dosahu pražského metra. Po listopadu 1989 nebyla jistá jeho budoucí existence, ale v posledních letech se zde opravuje a vedle letadel je plocha využívána i pro koncerty. Minulý rok zde například hráli Rolling Stones pro asi 50 tisíc lidí.

Za tím vším se potkávají firmy, jejichž konečný vlastník je anonymní nizozemská společnost Prague Entertainment Group. Linku k PPF však není těžké najít. Společnosti, které vlastní a provozují letiště, na přelomu roku vložily do obchodního rejstříku detailní popis majetkových vztahů, kde je jako aktuální ovládající osoba jasně uveden tvůrce impéria PPF Petr Kellner.

V této chvíli tak má nejbohatší Čech v rukou jediné pražské letiště s návazností na metro, kde by měla v budoucnu vzniknout úřednická čtvrť s ministry, za kterými chce každou chvíli někdo přiletět na jednání. To už rozhodně není to samé jako mít upadající sportovní letiště uprostřed polí.

"V tuto chvíli jsou potenciální stavby na přilehlých pozemcích předmětem diskusí a ty nám nepřísluší komentovat," odmítá cokoliv bližšího nyní říct mluvčí PPF Zuzana Migdalová.

Dárek developerům

Ale Petr Kellner nemusí být jediný, kdo se může na novou vládní čtvrť těšit. Jak připomíná starosta Letňan Kučera, do budoucí územní studie by měly být zahrnuty i všechny dosavadní developerské studie. A že jich v této oblasti je.

Hned za čtvercem budoucí vládní čtvrti je obří obdélník půdy, kterou by developeři rádi zastavěli. Na začátku je pozemek, na který je projektován bytový soubor Kbely. Vlastníkem je firma Advanced System a konečným vlastníkem společnost RSJ Investments, kterou založil a spoluvlastní Karel Janeček. Ten měl s Babišem dlouho velmi dobré vztahy, byť v poslední době ho začal i kritizovat.

Další parcela, největší, je pro projekt Nová Toužimská pro asi 600 bytů, za kterým stojí Skanska Reality.

"Na našem záměru zrealizovat rezidenční projekt ve Kbelích se nic nemění," říká Gabriela Hlaváčková ze Skansky.

Okolo Letňan a Kbel ale najdeme spoustu dalších menších i větších developerů, kterým by vládní čtvrť dopomohla k výraznému zhodnocení investice.

Dominikáni čtvrti nefandí

Na navrhované vládní čtvrti je také zajímavé, že nezačíná hned u výstupu z metra, ale až o kousek dále. Několik klíčových pruhů země totiž není v majetku státu a hlavního města. Kousek má pražský dopravní podnik, ale zbytek je v rukou soukromníků.

Nyní se jedná o pole, ale pokud vznikne Babišova čtvrť, budou jejich pozemky jedněmi z nejhodnotnější míst v Praze, kde se dá zástupu ministrů a úředníků prodat prakticky cokoliv.

Mezi vlastníky najdeme neznámá soukromá jména i nejrůznější investiční fondy.

Okolí vládní čtvrti se promění v luxusní parcely. Vydělají developeři a nové možnosti se otevírají i letňanskému letišti.

Zajímavý je i zub, který se zakusuje do plánovaného administrativního městečka na křížení Kbelské a Mladoboleslavské.

Ten patří Klášteru dominikánů Praha. Ti sice sídlí v Praze 1, ale právě tady mají několik pozemků v těsném sousedství zamýšlené stavby za 10 miliard.

"S těmi pozemky zatím žádné konkrétní záměry nemáme. Necháme si je ve vlastnictví a uvidíme, co budoucnost přinese. Plány na vládní čtvrť jsme dosud nebrali vážně. Pokud nabudou konkrétních obrysů, začneme se tím zabývat," říká převor Filip Boháč.

Že by se ale z Babišovy čtvrti radoval, protože se tím zhodnotí i pozemky dominikánů, to rozhodně ne: "Osobně ale jako obyvatel Prahy doufám, že z toho nic nebude − vytvářet monofunkční čtvrti je scestný urbanismus."

Podobně skepticky mluví i starosta Letňan Kučera. Zabránit státu ve stavbě sice nemůže, ale tvrdí, že může alespoň změnit to, jak podoba Babišova snu bude nakonec na letňanských pozemcích vypadat: "Na nás je, abychom se všemi možnými legálními způsoby snažili ovlivnit, co na nich bude vybudováno."

Související