Nejspíš to byl jen "výstřel do tmy", naznačení směru, kam se mají ubírat v příštích letech úspory státu. Kolem výroku ministryně financí Aleny Schillerové o propuštění desetiny státních zaměstnanců se ale vyrojilo tolik dohadů, že je šéfka státní kasy nestačí vysvětlovat.

Záhy poté, co média upozornila, že "decimace" státní správy by v praxi znamenala propuštění 45 tisíc lidí, ministryně přišla s upřesněním. Propouštění by se nemělo týkat školství a ozbrojených složek. "Není to 44 tisíc, v žádném případě, je to 12 tisíc úředníků," zazněl z úst ministryně Schillerové zatím poslední údaj o snižování stavů. Propouštění navíc nemá být plošné − stát bude hledat zbytečné agendy a propouštět ty, kteří se na nich podílejí.

Jenže údaj o 12 tisících propuštěných zasazený do reálných čísel neodpovídá desetinovému podílu. Celkem stát v loňském roce zaměstnával zhruba 448 tisíc lidí. Z toho 230 tisíc lidí pracuje ve školství, téměř 55 tisíc představují celníci či policisté a dalších téměř 25 tisíc vojáci − všech těchto skupin by se podle Schillerové propouštění nemělo týkat. I po jejich odečtení ale stále zbývá přes 137 tisíc zaměstnanců placených z eráru. Desetina z nich je tedy 13,7 tisíce.

Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.