Teorie hospodářského cyklu se bere na ekonomických školách v rámci základů makroekonomie v prvním ročníku. Ale čeští politici ho stále nedochodili. Vláda opakuje tu samou chybu, jakou jsme zažili na konci minulé dekády: když jsou dobré roky, vše honem utratit. Když nastanou horší, prospořit se do krize.

Pro Andreje Babiše je sice v české politice Miroslav Kalousek jak Nemesis, ale v chybném hospodaření státu jsou to spíše jednovaječná dvojčata.

Příběh ministra financí Miroslava Kalouska, kdy jsme se dokonce prospořili do dvojité recese, i když ta druhá okolo nás už nikde nebyla, všichni známe. Ale Babiš jako ministr financí a pak i premiér není lepší. V posledních letech drasticky navyšoval výdaje státu, jen letos to je meziročně o 118 miliard. To bylo natolik ne­udržitelné, že i Babiš nakázal už před několika měsíci restrikci na další roky. Jenže pak přišly makroekonomické predikce, které byly ještě horší, než se čekalo. Zatímco ještě v listopadu jsme podle ČNB měli letos růst o 3,3 procenta HDP, nyní už to bude prý jen 2,9. A tak vláda zase chystá to nejhorší možné − drastické škrtání, prý až o 49,9 miliardy korun. Snížené příjmy z daní a odvodů má vyrovnat mnohamiliardové ponížení výdajů v jednotlivých rozpočtových kapitolách.

Takže se zase koná ukázkově procyklická hospodářská politika. Ještě minulý listopad v rozhovoru pro Ekonom kritizoval vládní šlapání na plyn člen Národní rozpočtové rady Jan Pavel: "Když se vám přehřívá ekonomika a vy do ní lijete další výdaje, tak si zjednodušeně řečeno nakonec koupíte stejné množství věcí, ale za vyšší cenu." A nyní, když nás asi čeká ochlazení apetitu firem i domácností, a pobídka státu by tedy byla mnohem efektivnější, tak vláda zase najednou chce škrtnout velkou část zamýšlených investic.

To je zcela proti selskému rozumu.

Oni se ti čeští ekonomičtí mágové nakonec do těch kurzů makroekonomie asi přece jen dostanou. Ale ne jako zářný příklad vyhlazování hospodářského cyklu chytrou fiskální politikou. Bohužel spíše jako varující příklad nesmyslného zesilovače cyklu.

Související