Svěřenské fondy AB private trust I a AB private trust II. Dvě schránky, do nichž na začátku roku 2017 tehdejší ministr financí Andrej Babiš vložil své firmy Agrofert a SynBiol kvůli zákonu o střetu zájmů. Zviditelnil tak tuto možnost správy majetku i mezi běžnými lidmi. A z loňských údajů o počtech trustů v Česku se skoro zdá, jako by Babišovo řešení střetu zájmů zafungovalo i jako skvělá reklama.

Svěřenské fondy se totiž v Česku těší stále větší oblibě. Na konci loňského roku jich bylo v evidenci zapsáno 1341 a v době přípravy tohoto textu už 1375. Zajímavý je ale hlavně trend, s jakým se Češi do zakládání trustů pustili. Přestože tato právní možnost existuje už od roku 2014, teprve loni se zájem o svěřenské fondy rozjel opravdu ve velkém: jen za druhou polovinu roku se jejich počet téměř ztrojnásobil.

Loňský rok navíc přispěl ke zpřehlednění situace na trhu; došlo k jakémusi "restartu". Od začátku ledna totiž začaly být nově vzniklé fondy uváděny v oficiální evidenci. A ty starší, vzniklé v předešlých letech, měly povinnost se do ní do konce června 2018 dodatečně zapsat. "Před 1. 1. 2018 evidovala finanční správa 725 fondů. Odhadujeme, že minimálně polovina z nich zanikla, tedy že do stanoveného data nesplnila povinnost dodatečného zápisu do evidence. Na konci června 2018 totiž bylo v evidenci jen něco málo přes 500 zapsaných fondů. Mezi nimi byly ale už i ty nově založené," vysvětluje jednatel společnosti Norfolk Asset Management Filip Soukup.

Co stojí za tak velkým nárůstem zájmu? Podle Soukupa je to především vstřícnější přístup státní správy i bank právě díky zavedení evidence. "Tím, že každý svěřenský fond má vlastní IČO, začínají na ně mnohem lépe pohlížet i banky. Ještě donedávna byly vnímány jako podezřelý nástroj sloužící k zakrytí vlastnictví nějakého majetku," dodává Soukup.

Podle některých odhadů by se počet svěřenských fondů mohl do konce roku zvýšit z dnešních 1375 až zhruba na 5000.

Oproti zahraničí je ale oblast trustů v Česku pořád ještě v plenkách. "Pro srovnání: například na Novém Zélandu, který je v mnoha ohledech podobný České republice a má 4,7 milionu obyvatel, funguje svěřenských fondů 500 tisíc," tvrdí James Turnbull z Asociace pro podporu a rozvoj svěřenských fondů (APRSF).

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.