Číslo v titulku přijde českému střadateli jako z říše snů. Vždyť podle posledních údajů je průměrný úrok na úsporách českých domácností pouze třetina procenta. Ve skutečnosti jsou ale tři procenta nabízená nějakou bankou v dohledné době nejenom možná, ale i představitelná. Proč? Vezměme to popořadě.

Jako všechny úroky v ekonomice, i ty na spořicích účtech se odvíjejí nakonec od repo sazby stanovené Českou národní bankou. V zásadě tak vždy bude mít některá banka na trhu motivaci se repo sazbě přiblížit nebo ji i překročit (jednotlivě se tak nakonec děje i dnes). Nově založený spořicí účet totiž znamená nového klienta, který si třeba jednou může vzít hypotéku nebo koupit jiný bankovní produkt. Zkrátka stále vyšší konkurenční tlak může a bude postupně banky nutit přibližovat úroky repo sazbě.

Běh na tři procenta

Jak by se ale mohlo repo za rok dostat nad tříprocentní úroveň? To by vyžadovalo, aby centrální banka zvýšila sazby více než na každém druhém zasedání, tedy v příštím roce alespoň pětkrát. Dohromady od června 2018 tedy desetkrát nebo více. Jakkoli dramaticky to dnes může znít, historicky by se nejednalo o velkou zvláštnost. Třeba mezi lety 2004 a 2006 zvýšila americká centrální banky sazby celkem sedmnáctkrát, a to v řadě z jednoho procenta na 5,25 procenta. A pokud její politiku za toto období někdo kritizuje, tak spíše proto, že sazby nezvyšovala dost důrazně a včas.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.