Není mnoho občanů, jimž ze státního rozpočtu na příští rok neztloustne peněženka. Poslanci nyní schvalují plán státních financí, který spolu sepsali premiér Andrej Babiš a jeho ministryně financí Alena Schillerová.

Zákonodárci ještě mohou přesunout pár milionů sem a tam, ale to základní je už jasné: průměrný starobní důchod stoupne zhruba o devět stovek na 13 286 korun, státní zaměstnanci si rozdělí navíc 23,3 miliardy na platech − nejvíce civilní zaměstnanci státních zastupitelství a pedagogičtí pracovníci v regionálním školství (těm se přidá o 15 procent), nepedagogičtí pracovníci ve školství, dále v kultuře či na úřadech práce si přilepší o 10 procent a třeba policisté či hasiči o osm procent. Studenti a senioři budou jezdit vlaky a autobusy za 5,7 miliardy ročně se 75procentní slevou a bude se třeba i více sportovat (vláda přihodí dvě miliardy).

Premiér Andrej Babiš si rozpočet náležitě pochvaluje: "Máme nejnižší nezaměstnanost, investujeme, navyšujeme důchody, navyšujeme platy, předložili jsme skvělý rozpočet," prohlašuje sebevědomě.

Ale masivní utrácení vlády má i svou odvrácenou tvář.

Z makročísel jasně vyplývá, že takto sestavované státní rozpočty jsou dlouhodobě neudržitelné. A až přijde krize, některé nyní slíbené výdaje budou jen velmi těžko zaplatitelné.

O což se nyní vládnoucí politici nezajímají, protože to asi budou řešit až jejich nástupci.

Týdeník Ekonom sestavil přehled základních makročísel, která ohrožují budoucí udržitelnost státních rozpočtů.

Ekonom sestavil přehled makročísel, která ohrožují budoucí udržitelnost státních rozpočtů.

Daňová kvóta

V daních politici už dlouho neudělali žádnou velkou revoluci. Daňový balíček Aleny Schillerové, který měl zrušit superhrubou mzdu a drobně snížit daně fyzických osob, se zatím odkládá na neurčito.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Víte, že…

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod

  • nezobrazují se jim reklamy
  • mohou odemknout obsah kamarádům
  • mohou prohlížet online archiv
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.