Dovolená není samozřejmost. Firma ji může zaměstnanci zrušit těsně před odjezdem, nebo ho dokonce odvolat z už probíhajícího zájezdu. Toto právo dává zaměstnavatelům zákoník práce, avšak bez toho, že by přesně stanovil, za jakých okolností a jakým způsobem to může udělat. Je tak jen na zaměstnavatelích, jak svého práva využijí.

Odvolat zaměstnance z dovolené může šéf první den volna i kdykoliv v jeho průběhu. Zákoník práce je v tom nijak neomezuje. Právníci ale radí, aby takové rozhodnutí firmy dobře vážily. Sahat by k němu měly jen v případě, že se změnily okolnosti, za nichž předtím zaměstnavatel termín dovolené stanovil.

"Musí se jednat o zcela výjimečné a náhlé provozní okolnosti, kterých si zaměstnavatel nemohl být vědom v době určení termínu dovolené. Mělo by se jednat o situace, jež nelze vyřešit bez zaměstnance, který měl čerpat dovolenou," vysvětluje specialistka na pracovní právo Nataša Randlová z advokátní kanceláře Randl Partners.

Nezvedat telefony

Zákoník práce jednoznačně nestanovuje ani způsob, jakým by měl podnik pracovníka o zrušení naplánované dovolené vyrozumět. Pro ochranu svých zájmů by ale měla firma zvolit takovou formu sdělení, která je prokazatelná jak co do obsahu, tak do doby doručení. Když je zaměstnanec ještě v práci, může to být třeba i e-mail s potvrzením o přečtení nebo předání informace před svědky.

Když už ale pracovník odcestuje, může být těžké ho zastihnout a odvolání z dovolené mu oznámit. Podniky totiž své lidi rozhodně nemohou nutit, aby byli neustále k zastižení. Zaměstnanec vůbec nemusí ve svém volnu zvedat šéfovi telefon ani reagovat na e-maily. "Služební telefon může ponechat po celou dobu dovolené vypnutý a za toto jednání nelze zaměstnance nijak sankcionovat," připomíná Randlová a dodává: "Neustálá kontrola mobilního telefonu či e-mailu by šla zcela proti účelu dovolené, kterým je umožnit zaměstnanci si na chvíli oddechnout od pracovního procesu."

Jaký způsob komunikace se zaměstnancem firma zvolí, je jen na ní. Prakticky ale může být prokazatelné doručení oznámení o odvolání z volna neřešitelný problém.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 70 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.