Nová doba je viditelná přímo na chodbách Úřadu vlády. Ke starším obrazům v úřadovně premiéra Andreje Babiše přibyl i portrét Milana Hodži s dovětkem, že šlo o prvního Slováka v čele československé vlády.

Že i pod dalším premiérem původem ze Slovenska se rychle změní poměry, pochopil byrokratický aparát už i z novelizace zákona o státní službě, kterou schválila vláda. Opozice Babiše již nařkla, že chce ovládnout státní aparát a opět ho zpolitizovat, čemuž měl služební zákon z roku 2014 právě zabránit. Náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký ale chystanou novelu brání: "Přináší větší otevření výběrových řízení pro osoby stojící vně státní správy a dále redukuje počet konaných kol výběrových řízení. Významná část navrhované novely je věnována zpružnění institutu služebního hodnocení."

Zjednodušeně řečeno: úředník bude snáze přijat, ale také snáze vyhozen.

Babiš čistí, Postránecký řeší

Postránecký sice říká, že změny jen reagují "na zkušenosti z aplikační praxe" a "směřují k odstranění některých problémů spojených s implementací zákona o státní službě", rozhodně ale nové paragrafy nejsou výsledkem dlouho plánované a pečlivě připravené změny. "Nelze se ubránit dojmu, že novela je připravená narychlo, bez důkladného rozvážení," říká předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavel Bednář. "Zejména v otázkách výběru, jmenování a odvolávání představených se jeví navržené změny jako velice účelové."

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 80 % článku.

První 3 měsíce, pak 199 Kč měsíčně

S předplatným získáte

  • Web Ekonom.cz bez reklam
  • Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
  • Možnost ukládat si články na později
Nebo
Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.