Unijní eurodotace Česku podle vás:
- prospívají, podporují modernizaci republiky
- prospívají, ale jsou spojeny s korupcí
- škodí, křiví tržní prostředí
- škodí, jsou neefektivně vynakládány

Eurodotace v Česku

Jan Silber
Jan Silber
zakladatel jobportálu Jobstack.it
Unijní dotace dávají smysl pouze do infrastrukturálních projektů. Jinak jdou většinou na předražené projekty a pokřivují podnikatelské prostředí.
Petr Kocian
Petr Kocian
generální ředitel NeoVize Group
Dotace: dobrá myšlenka, špatné provedení. Buď by měl být rovný přístup pro všechny nebo investice jen do infrastruktury a nepodnik. oblastí. Příkladem je zdravotnictví, kde si stát/kraje investuje do vlastního a nestátní sektor je téměř bez šance.
Vítězslav Bican
Vítězslav Bican
ředitel Channel Crossings
V zásadě prospívají, ale vzhledem k tomu, že je jich mnoho typů a různých cílových skupin, nelze generalizovat. Mám za to, že jsou oblasti, které není možné nechat volně na tržním prostředí. Záleží také na tom, jak se k těmto penězům sami chováme.
Dan Jiránek
Dan Jiránek
Bývalý předseda Svazu měst a obcí ČR
Obce a města čerpají na některých programech až polovinu dotací. Problém jsou jednak neúměrná administrativa ( za sedm let vzrostla 4x) a jednak rozdílné priority EU a obcí. Proto se velmi snažíme o zjednodušení a správné nastavení cílů.
Hana Gawlasová
Hana Gawlasová
partnerka a vedoucí oddělení digitálního práva v advokátní kanceláři Deloitte Legal
Principiálně dávají (omezený) smysl jen ve veřejné sféře a i tam jen někde (smysluplná infrastruktura). Do soukromé sféry nepatří. Dostat zdroje zadarmo jen proto, jsem dokázal vyplnit komplikovaný formulář, není skill, který je radno rozvíjet.
Martin Štrupl
Martin Štrupl
generální ředitel Hamé
Prerozdelovani zdroju, vyber prostredku a cerpani dotaci, s tim spojena agenda je neefektivni.I kdyz CR vice cerpa nez odvadi, ve zkutecnosti to pavzuji v cistem dopadu do ekonomiky za negativni.
Martin Lipert
Martin Lipert
zakladatel eReading.cz, CEO v Team Business, s.r.o.
Malé obce bez dotací nepostaví téměř nic. Aplikace u veřejných statků lze ještě chápat. Ale konvergence k Evropě či zvyšování konkurenceschopnosti tím, že dáváte lidem něco zadarmo (resp. za kupu administrativy), to jest hloupost do nebe volající.
Václav Muchna
Václav Muchna
CEO a spoluzakladatel společnosti Y Soft
Ideálně dotaze zrušit, ale plošně, napříč EU/světem. Pokud k tomu nedojde, tak dotace budeme čerpat, prostě proto, že tu platíme (velké) daně, a když už tu ty dotace holt máme, tak nevidím důvod, proč by naše daně měly být rozděleny všem, kromě nás.
Martin Hutař
Martin Hutař
jednatel ve společnosti PRO-BIO
Dobrý nástroj na podporu malého a středního podnikání, malých obcí ap. dopadl tak jak si zasloužíme, tak jací jsme. Myslím, že min. polovina dotací pomohla, podpořila, rozvinula, zkvalitnila, zdokonalila, vylepšila, srovnala... Ta druhá bohužel !
Kvido Štěpánek
Kvido Štěpánek
byznysmen a majitel firmy Isolit‑Bravo
Dotace.
-škodí, křiví tržní prostředí
-škodí, jsou neefektivně vynakládány
Jednou se budo děti učit, jak velkou chybou dotace byly a jaké obrovské škody napáchaly!
Šárka Litvinová
Šárka Litvinová
spolumajitelka společnosti Asiana
Eurodotace do soukromého sektoru jsou zvrhlost. Do státní infrastruktury jako způsob přerozdělování evropských peněz, ano. Pochybnosti mám o jejich efektivním využití.
Evžen Korec
Evžen Korec
generální ředitel firmy Ekospol
Celý systém dotací je nesmyslný a měl by se zrušit. Ohromným způsobem pokřivuje trh, protože se často podporují zbytečné a předražené projekty. Navíc se cestou obrovská část peněz "poztrácí" kvůli nepřehledné byrokracii a úplatkům.
Pavel Koutný
Pavel Koutný
ředitel rodinné oděvní firmy Koutný
Dotace být měly být nápomocné na zlepšení infrastruktury ovládané státem. Do privátního prostředí nepatří. Firmy se tak nenaučí být konkurenceschopné a mnohé přežívají jen díky dotacím.
Radomír Klofáč
Radomír Klofáč
zakladatel a jednatel MORIS design
Nelze to takto hodnotit globálně, ale můj názor je, že prospívají, ale jsou spjaté s velmi podivným prostředním a logikou. Jedno slovo v žádosti a jeden názor posuzovatele rozhoduje o mnohaměsíční práci desítek lidí.
Jaroslav Řasa
Jaroslav Řasa
zakladatel ABRA Software
Jak kde. Někde pomohly. Nepříznivá je v vedlejší administrativa. Dlouhodobě to nedává smysl.
Josef Jeleček
Josef Jeleček
generální ředitel firmy Tedom
Zastávám dlouhodobě názor, že dotace křiví podnikatelské prostředí. Do byznysu nepatří. Mohou prospět ve veřejném sektoru, např. železnice, dálnice, ochrana živ. prostředí, a pod. Měly by převažovat dotace do celoevropských projektů.
Lukáš Vondráček
Lukáš Vondráček
partner ve společnosti ELAT
Dotace jsou zlo. Stát bere peníze někomu, kdo je vydělat dokáže a dává je někomu jinému - "ideálně" konkurentovi jejich původce.
Tedy:
- křiví tržní prostředí
- jsou neefektivně vynakládány
- demotivují užitečné
- rozvíjí korupci
- škodí ...
Související