Dlouhá šňůra kulturních programů se v roce 2018 zaměří na tři historická výročí. Přesněji řečeno hlavně na dvě z nich. Sto let od založení samostatného Československa si budou s gustem připomínat účastníci nejrůznějších akcí, stejně jako půlstoletí od invaze vojsk Varšavské smlouvy v srpnu 1968. Ovšem na to třetí, únorové výročí se příliš nedostane. Jako by se téma "prvního dělnického prezidenta" Klementa Gottwalda, jenž se svými soudruhy zařídil v roce 1948 svržení demokracie, vyčerpalo během čtyřiceti let povinných oslav.
Zřejmě největší oslavy se chystají v Plzni. Západočeská metropole vyhlásila celoroční program s titulem Kde domov můj. Město využilo zkušenost s bohatou kulturní sezonou v roce 2015, kdy se stalo Evropským městem kultury. Také tentokrát své plány koordinují desítky institucí a spolků za podpory jak magistrátu, tak Západočeského kraje.
Jedním z center dění bude plzeňské Depo2015, industriální objekt, který už tři roky slouží jako galerie a místo pro ateliéry a dílny umělců, designérů a architektů. Právě tam se v květnu otevře velká interaktivní výstava Sto let republiky očima pěti generací. Představí životní styl a design v pěti vybraných obdobích.
Západočeské muzeum bude pátrat po dobové vlastenecké kultuře. Výstava Svéráz aneb Hledání národního stylu začne v červnu. Rok 1968 a dopad, jaký měla invaze do Československa na výtvarné umělce, bude reflektovat výstava Západočeské galerie nazvaná My usyčíme hada. Výstava v Masných krámech představí od září díla Jiřího Koláře, Jitky a Květy Válových, Václava Boštíka, Jana Zrzavého či Jiřího Načeradského. "Vystavíme také plakáty, fotografie i amatérské filmy. Jsou na nich natočené například tanky s bílým pruhem, které projíždějí kolem svatého Bartoloměje," zmiňuje ředitel galerie Roman Musil hlavní chrám v centru města.
Chcete číst dál?
Ještě na vás čeká 70 % článku.
S předplatným získáte
- Web Ekonom.cz bez reklam
- Možnost sdílet prémiový obsah zdarma (5 článků měsíčně)
- Možnost ukládat si články na později