Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Ukazuje také, že se tamní úřad dramaticky vymkl kontrole. A to dlouho předtím, než Vrána oznámil svou rezignaci. Nejde přitom o chybu jednoho člověka, ale o řetězec sporů, které se za zdmi přerovského úřadu vedou minimálně od roku 2009. Bojů mezi formální hlavou úřadu - Vránou - a výkonným týmem, který z jeho instituce udělal továrnu na exekuce.

Posledních několik let byl Tomáš Vrána ve svém vlastním úřadu pouhou figurkou. Kolos fakticky řídil jeho ředitel Robert Runták, úzce napojený na Vránova současného zástupce Reného Mohylu a také na Vránova nástupce Lukáše Jíchu. Z úřadu se postupnými zásahy týmu kolem Roberta Runtáka stal samostatný stroj, který si sám vygeneruje 60 tisíc nových exekucí ročně. S Vránou i bez něj.

Právě Runták zautomatizoval procesy, nastavil pravidla pro vymahače a z pozadí lobboval u poslanců a senátorů za příznivější legislativu. Runtákovo jednání přitom nebylo protizákonné ani utajené. Dělal jen svoji práci - se svolením Vrány řídil jeho úřad. A to tak, že vybudoval samostatný a silný tým, který "Vránu" nepotřebuje.

Proč tedy špinavé prádlo vyplavalo na povrch právě teď? Vránův úřad podle exekučního řádu ke konci března zaniká. To mimo jiné znamená, že se s ním musí jeho nástupce Lukáš Jícha vypořádat. Spojkou mu k tomu byl Robert Runták, který Vránovi nabídl 18 milionů. Jenže Vrána chtěl zřejmě víc, a tak sáhl (údajně omylem) i na peníze, které měly zůstat úřadu. Odstartoval tím veřejnou pitvu svého úřadu. Podávají se trestní oznámení, volá se na policii, posílají se emotivní e-maily dvousethlavému zástupu zaměstnanců úřadu a kontaktují se média.

Pro úřad jako takový přitom může mít současné dění fatální následky. Válka v Přerově, ať bude jejím vítězem kdokoliv, totiž zdiskredituje nejen Vránu (kterému to už může být jedno), ale i tým kolem Roberta Runtáka. Je proto na místě obava, zda nebude přechod úřadu na (doposud korektně a lidsky vystupujícího) Lukáše Jíchu znamenat namísto nové éry spíše zakonzervování té staré, ve které Jícha profesně vyrostl. Stačí totiž málo a budeme si v novinách číst o "obávaném přerovském exekutorovi" - tentokrát Jíchovi.

obalka Ekonom 2016 13Více o situaci na přerovském exekutorském úřadě si můžete přečíst v aktuálním čísle týdeníku Ekonom.

Nový Ekonom si můžete objednat i přes SMSČíslo je ke stažení také v nových aplikacích Ekonomu na iPadu, iPhonu a zařízeních se systémem Android.

Související