Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Práci z domova často využívají lidé, kteří se potřebují soustředit, ale v zaměstnání sedí s desítkami kolegů v open space kanceláři. Dojíždějícím zase ušetření čas, který by zbytečně strávili cestováním, rodičům malých dětí pak poskytne větší flexibilitu. V případě nastupujícího nachlazení nebo chřipky může home office posloužit i jako ochrana před šířením nemoci po celé kanceláři.

Systém občasné práce z domova dnes ve většině firem funguje bez větších problémů, v podstatě na bázi ústní domluvy obou stran a na důvěře. Upravuje ji jeden paragraf zákoníku práce. Nyní se ale ministerstvo práce a sociálních věcí vedené sociální demokratkou Michaelou Marksovou-Tominovou rozhodlo pro "vylepšení". Navrhlo rozsáhlejší změnu zákoníku práce, která dá jasná pravila i práci z domova.

Nově by měl zaměstnavatel hradit náklady, které prokazatelně souvisí s prací z domova, tedy třeba připojení k internetu nebo telefon. Pokud zaměstnanec nemá vlastní počítač a potřebné programové vybavení, měla by mu ho firma poskytnout. Pracovník se bude muset navíc proškolit a podpisem stvrdit, že má doma bezpečné pracovní prostředí.

Novela zákoníku práce, která je zatím v připomínkovém řízení a kterou by na jaře měla projednat vláda, má platit od dubna 2017. Jejím hlavním cílem je zřejmě ochránit zaměstnance nucené pracovat z domova stále. Spíše však zkomplikuje život většině lidí, kteří využívají home office jako benefit třeba jeden den v týdnu. Než by firmy řešily další nové povinnosti, řeknou mnohé svým zaměstnancům: Pracovat odteď budete jen v práci.

Související