Ekonom přes SMS

Pošlete do úterý 22:00 SMS ve tvaru: EKONOM JMENO PRIJMENI ULICE CP OBEC PSC na číslo 90211 a časopis Ekonom vám doručíme až domů. Přečtěte si více o službě.

Cena SMS služby včetně doručení výtisku je 49 Kč vč. DPH. Službu technicky zajišťuje ATS Praha.

Sterzing proslavil Gabriel Leitner, když zde na konci 19. století založil firmu na výrobu lanovek a vleků. Poprvé o sobě firma dala vědět v roce 1908, kdy v tyrolské metropoli Bolzanu vybudovala první lanovku určenou pro osobní dopravu.

K výrazné změně došlo v polovině 20. let, neboť rostoucí poptávka po zemědělských strojích nastartovala expanzi firmy, která dnes spolu s konkurenční rakouskou společností Doppelmayr buduje většinu moderních lanovek a přepravních systémů na evropských horách. Ale nejen tam.

Na konci 60. let se společnost Leitner rozhodla, že konkurence v zemědělství je příliš velká, a činnost zemědělské divize byla zastavena. Vývojáři firmy sídlící v nejsevernějším městě Itálie viděli budoucnost především v segmentu horské infrastruktury a v roce 1970 vyrobili první sněžnou rolbu na světě.

Později se Leitner pustil i do výroby sněžných děl či větrných elektráren. Dnes firma zaměstnává přes tři tisíce lidí a její loňský obrat činil 700 milionů eur. Loni postavila 66 lanovek, instalovala dvě desítky turbín do větrných elektráren a vyrobila přes 600 sněžných roleb a tisícovku sněžných děl. A nezanedbává ani inovace. Na investice do výzkumu a rozvoje společnosti je každý rok určeno kolem 25 milionů eur.

Z Tbilisi do Hongkongu

V současné době je Leitner jedním z lídrů na trhu s lanovkami a jeho realizace je možné najít na celém světě. Do portfolia lanovek patří například gondola v turecké Burse, která je se svou délkou devět kilometrů nejdelší lanovkou na světě.

V Tbilisi zase mohou místní občané i turisté proplouvat vzduchem nad historickým centrem gruzínské metropole a pozorovat život města prosklenou podlahou. A v Hongkongu postavil Leitner 60 metrů vysoké ruské kolo, které nabízí fantastický výhled na rušný přístav královny Viktorie.

Ale pojďme zpátky do hor, kde společnost v poslední době sází na designové a luxusní provedení svých gondol či sedačkových lanovek. Například v rakouském Kitzbühelu si mohou lyžaři užít unikátní sedačkovou lanovku, jejíž vyhřívaná sedadla jsou z pravé kůže a garantují teplo a pohodlí i ve zvlášť chladných dnech. Zvláštností této osmisedačkové lanovky je také možnost zvýšení rychlosti v okamžicích, kdy je ve frontě více lidí.

Běžná rychlost pět metrů za sekundu se zvýší o jeden metr, čímž se kapacita lanovky navýší o dvacet procent. Lanovka je dlouhá 1500 metrů, překonává převýšení 500 metrů a při vyšší rychlosti dopraví na kopec za hodinu 3300 lidí. Leitner staví lanovky také u nás, v loňském roce spustil šestisedačkovou lanovku s vyhřívanými sedadly v lyžařském areálu Černá hora - Pec a další šestisedačková lanovka z jeho dílny nahradila starou čtyřsedačkovou lanovku ve Špindlerově Mlýně na Pláních.

Design jako Ferrari

Další významnou realizací bude výstavba špičkové gondoly na Malý Matterhorn, která by měla být hotova v roce 2018 a povede až do výšky 4000 metrů. Navíc zde bude jezdit nejluxusnější gondola současnosti s názvem Symphony, jejíž design vytvořila prestižní společnost Pininfarina, která navrhuje design pro sportovní vozy značek Ferrari a Maserati.

A pro velkolepý zahradnický festival v Berlíně, který se uskuteční příští rok, připravuje Leitner další panoramatickou lanovku, která bude jeden a půl kilometru dlouhá a za hodinu přepraví na tři tisíce lidí. A nabídne fantastický pohled na Berlín z úplně nové perspektivy.

Město plné příběhů

Samotný Sterzing patří k nejkrásnějším městům Jižního Tyrolska. Mnoho domů se zachovalo v gotickém stylu, za návštěvu stojí především kostel sv. Ducha z konce 14. století, v jehož interiéru se dochovaly mimořádně cenné gotické fresky znázorňující poslední soud. Zaujme výstup na štíhlou gotickou, 46 metrů vysokou věž, odkud je krásný výhled na město, a pozornosti by neměla uniknout ani zajímavá budova radnice z poloviny 15. století, v jejíž chodbě stojí socha nejvyšší ženy světa - místní rodačky, která vyrostla do výšky 227 centimetrů.

A ještě jedna zajímavá historická perlička. Ve Sterzingu se krátce po konci druhé světové války skrývali prominentní nacisté Adolf Eichmann a Josef Mengele, kteří zde čekali na falešné pasy, než se vydali na cestu do Jižní Ameriky. Zatímco Adolf Eichmann byl později vypátrán a speciálním komandem unesen do Izraele, kde byl odsouzen k smrti a popraven, nová totožnost nechvalně proslulého lékaře z Osvětimi byla odhalena až několik let po jeho smrti.

Výlet za Messnerem

Sterzing představuje jednu z prvních lyžařských lokalit na cestě do Itálie, neboť se nachází jen pár kilometrů za Brennerem, de facto přímo na dálnici vedoucí do Bolzana. Jedno lyžařské středisko je přímo ve městě, znalci však dávají přednost o deset kilometrů vzdálenějšímu, ale komornějšímu středisku Ladurns. Velmi pěkné lyžování nabízí také středisko Ratschings s 25 kilometry perfektně upravených sjezdovek.

Naopak pokud návštěvníkům nevadí více cestování, mohou se vydat do Kronplatzu, kde bylo v loňském roce otevřeno nové muzeum jihotyrolské horolezecké legendy Reinholda Messnera. Muzeum se nachází v nadmořské výšce 2275 metrů a unikátní stavbu vytvořenou z 360 různých betonových dílů navrhla slavná britská architektka (a také malířka) iráckého původu Zaha Hadid.

Související